Embriyo Zarının İnceltilmesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tüp bebek tedavilerinde, bazı şartlar geliştiğinde embriyo zarının inceltilmesi gerekebilmektedir.

Embriyo Zarının İnceltilmesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu durum gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran bir yöntem olduğu için pek çok merkez tarafından tercih edilmektedir. İlk defa bu yöntemi duyan çifter için bu durum tedirginlik yaratsa da embriyo zarının inceltilmesi, risksiz ve aynı zamanda hamilelik için tehlikeli bir durum yaratmamaktadır. Bu bakımdan embriyo zarının inceltilmesi gerektiği durumlarda çiftlerin herhangi bir çekince yaşamadan bu operasyonu yaptırması gerekir.

Embriyo Zarının İnceltilmesinin Nedeni Ne?

Embriyo zarının inceltilmesinin asıl nedeni, embriyonun rahme tutunmasının kolaylaştırılmasıdır. Embriyo zarının temel görevi, embriyoyu dış etkilere korumaktır. Tutunma aşamasında da bu durum bazen tutunmayı zorlaştırabilmekte ya da tamamen engelleyebilmektedir. Bu nedenle merkezde yapılan kontroller sonrasında embriyo zarının inceltilmesi yöntemine başvuru yapılabilir.

Pellucida İnceltmesi Nasıl Yapılır?

Embriyo zarının inceltilmesi, pellucida olarak adlandırılan zara yapılan bir operasyondur. Bu operasyon mikro ölçeklerde yapıldığı gibi sadece laboratuar ortamında yapılmaktadır. Aynı zamanda embriyo döllenme sonrasında rahme yerleştirilecek olan embriyolara bu işlem uygulanmaktadır. Embriyo zarının inceltilmesi için gerekli bazı şartlar ve durumlar ise şöyledir;

  • Yaşı 35-38 arasında olan kadınlar
  • Embriyo zarının normalden daha fazla kalın olması
  • Dondurulmuş ve daha sonrasında operasyon için çözülmüş embriyolarda
  • Zarın uygun bir yapıda olmaması
  • Daha önce tüp bebek tedavisinden olumsuz sonuçlar alınması
  • Yüksek FSH seviyesi
Categories:

novafertil

1 thought on “Embriyo Zarının İnceltilmesi Hangi Durumlarda Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir