Embriyoloji Laboratuarı Neden Önemli

Tüp Bebekte En Önemli Aşama: Embriyoloji Laboratuarı

Tüp bebek konusunda birçok önemli basamaktan bahsetmek mümkündür; ancak hiç tartışmasız, en önemli ve en kritik  aşama, Embriyoloji Laboratuarı aşamasıdır. Başarı açısından en hassas süreç burada yaşanır. Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç almanın birincil koşulu elbette yumurta ve sperm sayısının fazla olmasıyla beraber kaliteli olmalarıdır. Doktorun yumurtanın gelişimini takip etmesi ciddi bir sorumluluktur. Hatta mikroskobik koşullarda sperm alan ürologlar da aynı şekilde bu sorumluluğa dahildirler. Bundan sonraki aşamada yumurta ve sperm hücrelerinden en kıymetli olanları ayıklamaktır. Elde edilecek en kaliteli embriyolar için bütün işlemler söz konusu laboratuar koşullarında gerçekleşir.

Embriyoloji Laboratuarı Neden Önemli?

İyi ve teknik altyapısı sağlam olan laboratuarlar, görece daha az kayıpla bu süreci atlatırlar. Az kayıp koşuluyla yüksek kaliteyi elde etmek çok önemlidir. 40 yaşını geçen kadınlar için durum daha da kritiktir. Düşük düzeyde yumurta elde edilir ve erkeğin düşük sayıda spermiyle beraber başarı oranı azalır. Bu durumda tek bir embriyo bile şanstır. O embriyonun rahme transferi çok hassas ve özenli şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Bir merkezin diğer merkezden üstünlüğü işte tam olarak bu noktada ortaya çıkar. Embriyoloji Laboratuarında önce yumurta toplama işlemi yapılır. Bu aşamada Folikül sıvılar, mikroskop altında taranır. Daha sonra yumurta hazırlığı denen aşamaya geçilir. Buna Denudasyon adı verilir. IVF veya ICSİ adı verilen yöntemle beraber döllenme gerçekleşir. Buna da fertilizasyon demek mümkündür. Bu aşamaları, embriyo kültürü, AHA, Biyopsis, Transfer ve dondurma gibi aşamalar takip eder.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir