Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek isteyen çiftlerin yaşadıkları en tatlı heyecanlardan bir tanesi de bebeklerin cinsiyetidir. Peki embriyonun cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler?

Çoğu çift bunu önceden öğrenip hazırlıklarını gebelik esnasında tamamlamaktadır. Çoğu çift de embriyonun cinsiyetini kadının mı yoksa erkeğin mi belirlediğini merak eder. Bu konuda genelde toplumda yanlış bir kanı vardır. Oysa kadının çocuk cinsiyetinde bir katkısı ve etkisi söz konusu değildir. Bu cinsiyeti erkeğin taşıdığı spermler belirlemektedir.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Normal, sağlıklı bir insanda her biri çift olmak üzere 46 adet kromozom vardır. 23 tanesi anneden, 23 tanesi de babadan gelen bu kromozomlar, bu konu açısından önemli bir yerde durur. Kadınlarda XX kromozomu, erkeklerde ise X ve Y kromozomları bulunur. Cinsiyeti ortaya koyan temel kromozom Y kromozomudur. Döllenme öncesinde kadınların yumurta hücrelerinde sadece 1 X kromozomu vardır. Spermler ise buraya transferi esnasında Y veya X kromozomu getirirler. Yumurta X getirmiş olan sperm ile döllenmişse bu kız çocuğunun doğacağı anlamına gelir. Oysa tam tersi, Y kromozomu getirmiş bir spermle döllenirse bebek erkek olur.

Tüp bebek esnasında spermin yapısı incelenemiyor. Ülkemizde çok özel ve tıbbi gerekçeler oluşursa cinsiyet seçimi gerçekleşebiliyor.  Tabi bu durum insanlar için geçerlidir. Bazı kurbağa, kuş ve yılan çeşitlerinde cinsiyet belirleme sistemleri biraz farklıdır.  Dişilerde W ve  Z kromozomları, erkeklerde ise sadece Z kromozomları vardır.  Çekirgelerde bu sistem X ve O şeklinde oluşur.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir