Embriyonun dondurulması risk içermiyor

Yapılan araştırmalara göre dondurulmuş embriyo , bebek sağlığı açısından riskli değildir.

Günümüzde kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de doğal yollar ile bebek sahibi olamamaktır. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler farklı tedavi yöntemlerine yönelirler. Bu tedavi yöntemlerinden biride embriyo dondurma yöntemidir.

Embriyo dondurma yöntemi konusunda karar alan çiftlerin en büyük kaygısı tedavi konusunda herhangi bir risk olup olmadığı konusudur. Uzmanlara göre tüp bebek tedavisinde önemli bir yöntem olan embriyo dondurma ve bu süreçteki gelişmeler ile sağlıklı gebelikler elde edilerek, yüksek başarı oranları sağlanıyor.

Toplamda çiftin gebe kalma şansının arttığını dile getiren Op. Dr. Ahmet ŞALVARCI, “Kalan iyi kalitede embriyoların da daha sonra değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, çift için daha ekonomik, fiziksel olarak daha az yorucu ve daha kısa zamanda tedavi şansı doğmuş oluyor.” diyor.

 Her 10 Embriyonun 9’u Çözüldüğünde Transfer Edilebilir Durumda

Her ülkede embriyonun dondurulma süresi farklıdır. bu süre Türkiye’de en fazla 5 yıldır. 5. yılın sonunda dondurulan embriyo çiften izin alınarak saklanmaya devam ediliyor veya onların tercihlerine göre imha ediliyor.

Tüm dondurulan embriyolar aynı canlılıkta olmasa da, iyi bir dondurucu çözdürme programında bu oran oldukça yüksek. Genel olarak çoğu tüp bebek kliniğinde dondurulmuş çözülmüş embriyolarla yapılan transferlerin başarısının, taze embriyo transfer sonuçlarından düşük olduğunu söyleyen ŞALVARCI;

“Bizim kliniğimizin dondurma ve çözme teknikleri oldukça başarılıdır ve  taze transferlerdeki gebelik oranlarına yakın gebelik oranları elde edebiliyoruz.” diyerek, kliniklerinin bu konudaki çalışmalarına yeterince güvendiğini açıkladı.

Bu Yöntemle Doğan Bebeklerde Sağlık Sorunu Var mıdır?

Kadınların iş hayatı gibi nedenlerle anneliği erteleme düşüncesi varsa yada kanser sebebi ile kemoterapi alınması gerekli ise, embriyoların dondurulmasının faydalı olacağını açıklayan uzmanlar, bu süreçte en önemli faktörün anne adayının yaşı olduğuna dikkat çekiyor.

Ayrıca bu uygulama sonunda doğan bebeklerin sağlığı açısından da herhangi bir tehdit yok. Hatta embriyo dondurma yöntemiyle doğan bebeklerin, taze embriyoyla yapılan çalışmalara göre bir hafta kadar daha geç ve daha ağır doğdukları açıklandı.

Bunların yanı sıra anneleri korkutan düşük riski olma ihtimali de, taze embriyoyla olana göre daha az hatta araştırmalar sonucu risk yok denecek azdır.

Bir önceki Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi başlıklı yazımızda vajinismus ve vajinismus tedavisi konularından bahsettik.

novafertil

1 thought on “Embriyonun dondurulması risk içermiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir