Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri

Erkekler bunu söyleme gereği söylemeyip gizli tutsa da aslında kısır problemi yaşayan erkeklerin sayısı hiç de az değildir. Bir erkek normal yöntemlerle baba olamıyorsa, infertilite, yani halk arasında kısırlık olarak tabir edilen problemi yaşıyor demektir.

Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri

Üremeyi direk etkileyen bir durum olsa da erkeğin cinsel yaşamına bir etkisi yoktur. Erkek kısırlık problemi yaşamasına rağmen sağlıklı bir şekilde cinsel yaşamına devam edebilir. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan erkekler için kısır tedavisinin tanısı için bazı testler ve fiziki tedaviler söz konusudur.

Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri?

Erkek infertilitesi kendi içinde 4 farklı gruba ayrılmaktadır. İlk gruptakilere azoospermi demek mümkündür. Azoospermi menide spermin bulunmama halidir. Bu tip erkeklerde sperm üretimi durmuştur. Ya taşıyıcı kanallar doğduğu günden bu yana yoktur ya da tıkanma sorunu yaşanmıştır. Ayrıca kromozomsal bozuklukları da sperm eksikliğine neden olmaktadır. Bu duruma da klinefelter sendromu denmektedir. İkinci gruptakilerin sperm yapısı ya çok azdır ya da zayıftır. Hormon eksikliği genelde bu duruma neden olur. Onun dışında sigara, alkol ya da kullanılan ilaçlar etkili olur. Ayrıca sıcak suyla sık sık banyo yapmanın da bu tip bir zararı bulunabilir.

Üçüncü gruptakilerin semen analizi ideal olsa da dölleme kapasiteleri düşüktür. Dördüncü infertilite grubu için ejakülasyonun olmamasını gösterebiliriz. Buna da genellikle şeker hastalığı sebep olabilmektedir. Hormon eksikliği dışında ilaç tedavisine başvurulmaz. Semen analizi, micro-TESE operasyonu, IUI tedavisi, TESA, ICSI, PESA gibi çeşitli tedavi biçimleri söz konusudur. Bunların her biri tespit edilen probleme göre uygulanan tedavi biçimleridir.

novafertil

1 thought on “Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir