Kısırlık birkaç farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.Kadına bağlı gelişen nedenler,  erkeğe ait nedenler ve her iki tarafa bağlı nederler. Erkekte görülen kısırlık sperm hareketi, sayısı, şekli ve kalitesine bağlı olarak gelişebilir. Ancak burada önemli olan nokta spermin var olup olmadığıdır. Spermin sayısı önemli değildir.  Sağlıklı tek bir sperm ile bile tüp bebek tedavisinde gebelik sağlanabilir.

Tüp bebek tedavisi yardımcı üreme tedavileri arasında en sık kullanılan tedavidir ve gün geçtikçe başarı oranı artmaktadır. Tüp bebek tedavisi neredeyse oluşum gösteren kısırlık nedenlerinin hepsinde belli aşamaları geçtikten sonra  tercih edilmektedir. Tüp bebek tedavisini kısaca özetlemek gerekirse, kadından elde edilen yumurta ve erkeğe ait olan spermin vücut dışında bir araya gelmesini sağlayarak döllenmenin gerçekleşmesidir. Döllenen yumurtalar embriyo olarak tanımlanır. Oluşan embriyoların belirli vakitlerde anne rahmine transferi ile gebelik sağlanır. Gebelik sürecinin doğal yolla oluşan gebeliklerden hiçbir farkı yoktur.

Erkeğe bağlı gelişen kısırlık sebepleri:

Sperm: erkeğe ait gelişen kısırlık probleminde en yaygın faktörlerden biri spermde ortaya çıkan bozukluklardır. Erkeğe bağlı gelişen kısırlıklarda % 75 oranında sperm problemi teşhis edilmektedir.

Sperm sayısının azlığı: erkek olması gerekenden daha az sperm üretebilir. Hatta bazen hiç sperm üretimi gerçekleşmeyebilir.

Spermde hareketsizlik: spermlerde hareket söz konusu değil ise sperm ve yumurtanın birleşerek döllenmeyi sağlaması imkansızdır.

Şekil olarak bozuk sperm: bazı vakalarda sperm olması gereken yapıda olmayabilir. Bu durumda yine yumurtayı dölleme şansı çok azdır. Bu gibi durumlarda spermin neden anormal olduğu her zaman tespit edilemeyebilir. Bazı vakalarda sperm üretimi gerçekleşmesine rağmen meniye ulaşamayabilir. Bu durum enfeksiyon ya da alınan darbeler sonucu tüplerin tıkanmasından dolayı oluşabilmektedir.

Testisler: sperm üretimi testislerde gerçekleşir. Testislerin herhangi bir nedenden dolayı hasar görmesi ile meni kalite bakımından olumsuz etkilenir.

Testisler hangi durumlarda zarar görebilir;

Testislerde meydana gelen kitleler
Testis ile alakalı kanser
Doğumsal problemler
Testislerde gerçekleştirilen operasyonlar
Testislerde oluşum gösteren enfeksiyonlar
İnmemiş testis
Kullanılan ilaç ve alkol: bazı ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi spermin sayıca azalmasına yol açabilir. Kemoterapi tedavisi alan erkeklerde de sperm üretimi azalabilir ya da tamamen kaybolabilir. Kullanılacak ilaçlar mutlaka bir hekime danışarak kullanılmalıdır.

Vasektomi: vasektomi meni yollarında uygulanan ameliyatlardır. Bu ameliyat ile spermin meni içine geçmesi önleniyor. Bu durumda da kısırlık problemi ortaya çıkabiliyor.

Hipogonadizm: sperm üretiminde gerekli olan erkeklik hormonunun üretilmemesi durumudur. Kısa süreli hormon takviyesi ile çözüm olabilir.

Bu tür sorunlar karşısında tüp bebek tedavisi ile başarı sağlanabilir mi?

Tüp bebek tedavisi erkeğe bağlı gelişen problemlerde genellikle başarı sağlamaktadır. Çift olarak kısırlık için doktora başvurulduğunda ilk olarak her iki tarafta detaylı bir incelemeye tabii tutulur. Araştırmalara göre kadına ait bir probleme ulaşılamamış ise erkeğe bağlı kısırlık nedeni ile direkt tüp bebek tedavisi önerilir. Çünkü tüp bebek tedavisinde elde edilen spermler laboratuar ortamında ve uygun koşullarda yumurta ile bir araya getirilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır…

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir