Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde kısırlık tedavisinde, farklı aşamalar takip edilir. Özellikle kısırlık şüphesi ile gelen bir hastanın kontrolleri yapılarak kısırlık tanısının kesin olarak konması amaçlanır. Bu nedenle yapılacak ilk testler sonrasında sonuçlar incelenir. Eğer sonuçlarda kısırlık olduğu kesin olarak belirlenirse, ikinci adım olarak teşhis dönemine geçilir. Bu aşamada ise kısırlığın neden yaşandığına yönelik çeşitli araştırmalar yapılır. Bu araştırma süresince sorun tespit edilirse, üçüncü aşamaya geçiş yapılabilir. Faka bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Sorun ne kadar önce tespit edilirse, tedaviye geçiş o kadar önce olur.

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Ve Tedavi

Kısırlık tanısı konan bir hasta için ikinci aşama tedavisidir. Bu tedavide ise başlangıç aşamasından itibaren daha kapsamlı yöntemler uygulanır. Fakat ilk etapta her zaman basit ve mevcut sorunun etkilerini ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır. Bu kapsamda da ilaç gibi yöntemler denenir. Eğer mevcut sorun giderilmezse operasyon uygulanması gerekebilir.

Varikosel ameliyatı ya da kanal tıkanıklığının giderilmesi için özel operasyonlar kısırlık tedavisinde uygulanabilir.

Kısır olan bir erkeğin normal yollarla çocuk sahibi olması pek mümkün olmaz. Bu tür durumlarda erkeğin iyi spermler üretebileceği duruma gelmesi hedeflenir. Sonrasında ise tüp bebek gibi alternatif yöntemlere başvurulur ve bu şekilde çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanır. Erkekler için iyi bir tedavi merkezinin bulunması ve bu merkezden destek alınması ilk etap itibari ile çok önemlidir ve kişilerin bu aşamalarda herhangi bir olumsuz duruma yer vermemek adına doğru karar vermesi gerekir.

novafertil

1 thought on “Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir