Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde, erkeklerde kısırlık sık görülen bir sorundur. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen bu sağlık sorununda çiftler ayrı ayrı test edilir ve buna bağlı olarak kısırlığın olup olmadığı test edilir. Erkeklerde kısırlık görülme oranları oldukça fazladır ve çocuğu olmayan çiftlerde erkeklerde kısırlık nedeniyle sorunun yaşanma oranı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Bu bakımdan erkeklerde kısırlık uzun yıllardan beri yapılan çalışmalar ile birlikte artık daha kolay çözülebilen ve tespit edilebilen bir rahatsızlıktır.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık problemi yaşayan bir kişinin bu sorunu doğuştan itibaren yaşaması söz konusu olsa da genellikle kısırlık dış etkenler nedeniyle olur. Üreme fonksiyonlarına zarar verebilecek durumdaki her türlü dış etken, kişilerin kısırlık yaşamasına yol açabilecek potansiyel bir tehlikedir.

Kısırlığa neden olan etkenlerin ilk başında ise sigara gelir. Sigara kişilerin sağlığını çok ciddi şekilde etkilediği gibi kısırlık üzerinde de doğrudan bir etki yapar. Bu nedenle baba olmayı isteyen erkeklerin sigaradan uzak durması önerilir. Sigara gibi benzer bir etki alkol nedeniyle yaşanır. Alkol tüketen kişilerin de yine kısır olabilme ihtimali vardır.

Erkeklerin elinde olmadan kısır olabilmesine neden olabilecek etkenler de vardır. Bunlar arasında çalışma koşulları yer alır. Sürekli sıcak bir ortamda durmak zorunda kalan kişiler için kısırlık yaşanabilir. Benzer şekilde sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde de kısırlığın oluştuğu görülmektedir. Bunların dışında diğer etkenler ise şöyledir;

  • Varikosel hastalığı
  • Genetik problemler
  • Ateşli hastalıklar
  • Enfeksiyon
  • Boşalma problemleri
  • Sperm kalitesinin, sayısının ve hareketliliğin çok düşük olması

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir