Erken Menopoz Durumunda Tüp Bebek Tedavisine Başlanmalı mıdır?

Günümüzde birçok kadının korkulu rüyası olan sorunlardan biri de erken menopoz durumudur.Peki “Erken Menopoz Durumunda Tüp Bebek Tedavisine Başlanmalı mıdır?”

Erken Menopoz Durumunda Tüp Bebek Tedavisine Başlanmalı mıdır?

Kadınların adet kesilmesi ve doğurganlığının sona ermesi olarak adlandırılan duruma menopoz denilmektedir. Bu durum normalde kadın 40- 45 yaşına geldiğinde gerçekleşir. Ancak toplumlara göre değişen yaş ortalaması Türkiye’de 47’dir. Bu durum erken yaşta gerçekleşirse erken menopoz, olması gerekenden geç gerçekleşirse geç kalınmış menopoz olarak tanımlanır. Erken menopoz kadınlarda nadiren karşılaşılan bir durumdur. Ancak her ihtimale karşı kadının düzenli olarak her yıl bir uzmana yumurta kapasitesini kontrol ettirmesinde fayda vardır. Menopozun belirtileri; ateş basması, adet kanamasının kesilmesi, bulantı, yorgunluk, sinirlilik, depresyon, terleme, cinsel isteksizlik gibi faktörlerdir.

Erken menopozun sebepleri nelerdir?

  • Otoimmun hastalıklar
  • Ameliyat yöntemi ile yumurtalıkların alınması
  • Kanser tedavileri
  • Aileden gelen genetik yapı
  • Kromozom bozuklukları
  • Yaşam tarzı
  • Stres
  • Sigara kullanmak

Erken menopozda tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Erken menopoz durumunda tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ancak erken yaşta menopoza girilmesiyle bu mümkündür. Normal zamanda gelen menopoz durumu için tüp bebek tedavisi başarısız olacaktır. Öncelikle kadının tüp bebek yöntemine başvurması için menopoz tanısının konulması gerekmektedir. Ancak tanı konulamıyorsa doğal yollarla gebelik gerçekleştirilebilir. Çoğu zaman erken menopoz, kadındaki ovaryon yetmezliğinden kaynaklanabilmektedir. Kanama bu yüzden kesilir ve menopozdaki belirtilerin aynısı görülür. Bu durumda tüp bebek tedavisi haricinde farklı yöntemler denenebilir. Ancak sonuç olumsuzsa o zaman tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır. Yanı sıra erken menopoza giren kadının yumurta hücreleri tükenmiş ise, tüp bebek tedavisine başvursa bile gebelik mümkün olmaz. Fakat menopoza girdiği halde yumurta hücreleri tükenmemişse, tüp bebek tedavisi ile gebelik şansı olabilir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Erken Menopoz Durumunda Tüp Bebek Tedavisine Başlanmalı mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir