Fazla Embriyo Transferi Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından birisi olan embriyo transferi işlemine sınırlamaların getirilmesi pek çok riskin de önlenmesini sağlamıştır. Embriyo transferinde kadın yaşına bağlı olarak belirli limitler uygulanmaktadır ve böylece başta çoğul gebelik olmak üzere çeşitli sağlık risklerinin ortaya çıkması önlenmektedir. Her ne kadar tedaviye katılım gösteren çiftler, başarı oranının artması adına daha fazla embriyo transferinin yapılmasını talep etse de bu konuda sınırların dışına çıkılması mümkün değildi.

Fazla Embriyo Transferi Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Türkiye’de tüp bebek tedavilerinde yetkili merci Sağlık Bakanlığı olduğu için bu konudaki düzenlemeler de ilgili bakanlık tarafından yapılmaktadır. 35 yaş altı ve üstü olmak üzere tedavi olan kadınların yaş durumuna göre embriyo transferindeki sayı belirlenmektedir. Fakat genellikle 35 yaş altındaki kadınlarda ilk tedavi için 1, diğer tüm kriterlerde 2 embriyo transferi yapılarak süreç tamamlanmaktadır. Bu tür kısıtlamaların getirilmiş olması, çiftler için soru işareti yaratabilmektedir. Öyle ki “Fazla embriyo transferi ne gibi sonuçlar doğurur?” “Daha yüksek şans için daha fazla embriyo transferi yapılamaz mı?” gibi sorular ilk olarak akla gelmektedir.

Embriyo Transferinde Riskler Ne?

Embriyo transferindeki kısıtlamanın en önemli nedeni, çoğul gebelikleri önlemekti. Başarılı bir operasyonda çok sayıda embriyonun rahme yerleştirilmiş olması, çoğul gebelik yaratacağı gibi buna bağlı olarak sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Üstelik bu konuda kısıtlama getirilmesinin bazı avantajları da vardır. Öyle ki bu kısıtlama nedeniyle tüp bebek tedavisindeki rahme yerleştirilecek olan embriyo için merkez çok daha seçici davranır. En uygun olan embriyonun belirlenmesi ile birlikte bu embriyo rahme yerleştirilir. Böylece çok sayıda embriyo ile değil, uygun olan en iyi embriyo ile hamilelik sağlanmaya çalışılmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir