Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapılırken, oldukça hassas olunması gerekmektedir.

Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi, tedavi için hayati önem taşıyan bir işlemdir. Tedavinin başarısını oldukça fazla etkiler. Bu hususta mümkün olduğunca dikkatli olunmalı, ve ne kadar yerleştirileceğine dair doğru kararlar verilmelidir. Bu kararlar çeşitli faktörlere bağlıdır.

Transfer sürecinde kaç embriyo yerleştirileceğini belirleyen faktörler nelerdir?

Embriyo transferi, tüp bebek başarısını belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden son derece dikkatli olmak gerekir. İşlem sürecini belirleyen bir takım faktörler bulunur. Bunun en önemlisi yaş faktörüdür. Yaş ilerledikçe transfer edilecek embriyonun sayısı da artar. Kişi 35 yaşın altındaysa 1 veya 2 embriyo yerleştirilmesi yeterlidir. Ancak 35 yaşın üstündeyse 2 embriyo yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra 40 yaş üzeri kadınlarda yasal mevzuat gereği 2 tane üstü embriyo transfer edilememektedir. Fakat çok fazla olması halinde belli başlı olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Fazla embriyo transferi sonrası çıkabilecek sorunlar?

Tüp bebek tedavilerinde konu ile düzenlemeler yapan yetkili merci Sağlık bakanlığıdır. Kadınların yaş sınırlarına göre embriyo transferindeki sayıyı belirlemektedirler. Böylelikle bu sayılara göre kısıtlama yapmış olurlar. Hal böyle olunca kişilerin çoğu embriyo fazlalığının başarıyı arttırmasına rağmen neden bu şekil kısıtlamaların yapıldığını merak eder.  Bu kısıtlamaların asıl sebebi çoğul gebeliklerin önlenmesidir. Aslında sadece çoğul gebelik değil, pek çok sorunla da karşılaşabilmektedir. Ancak bu kısıtlamalar önlem amacıyla olsa da, belirli avantajlara da sahiptir. Bu sayede embriyo sayısı az olacağından daha seçici davranılır ve en iyisi seçilmeye çalışılır. Bu sayede başarı şansı artacaktır.

novafertil

2 thoughts on “Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir