Gebeliği Engelleyen 5 Neden

Çiftler adına sağlıklı bir bebek sahibi olmak en büyük mutluluktur. Fakat bazı çiftler ne yazık ki bu kadar şanslı olamayabiliyor. Kısırlık, ülkemizde neredeyse %20’ye yaklaşan bir sorundur. Neyse ki son dönemde gebelik olasılığını arttıracak tedavi yöntemleri çeşitlilik kazanmıştır. Gebeliği engelleyen nedenleri uzun uzun maddeler halinde sıralamak mümkün olsa da bu bilhassa ana nedenler üzerinde durmakta fayda vardır. Çiftler gebelik testlerinden istedikleri sonucu elde edemediğinde hemen tüp bebek tedavisine yönelmektedir. Fakat tüp bebek öncesinde sorunun kaynağı mutlaka doğru bir şekilde analiz edilmeli be tedavi stratejisi buna göre belirlenmelidir.

Gebeliği Engelleyen 5 Neden

Kısırlık

Yumurtlamama sorunu en bilinen kısırlık sorunlarından biridir. Polikistik sendromu adı verilen durumun ortaya çıkması hem regl düzensizliğine, hem de erkek hormonlarının artışa geçmesine neden olmaktadır.

Kilo

Kilo açısından problemli kadınlarda bu sorun özellikle saptanmaktadır. Spor yapmak, egzersiz yapmak ve kilo vermek yumurtlama ile ilgili sorunu ortadan kaldırabilmektedir.

Zararlı Alışkanlıklar

Kimi doğurganlık problemleri kadından ziyade erkekten kaynaklı olabilmektedir. Özellikle eşin aşırı sigara tüketimi ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları gebeliği engelleyen nedenler arasında gösterilebilir.

Yumurta Sorunları

Kadınlar doğduklarında belli ölçüde yumurtaları bulunur, fakat önemli olan sağlıklı ve kaliteli yumurta sayısının fazla olmasıdır. Gebeliği engelleyen sebeplerden bir tanesi de var olan yumurtanın sağlıksız durumda olmasıdır.

Endometriozis

Endometriozis hastalığı da doğurganlığın önündeki en önemli engeldir. Regl dönemlerinde açığa çıkan ve rahim içi tabakanın rahim dışına dökülmesiyle oluşan bu rahatsızlık, çok sayıda kadında rastlanılan bir vakadır. Son olarak da tüplerin tıkalı durumda olmasından bahsedebiliriz. Bazı operasyonlar ya da cinsel yollarla geçen hastalıklar bu durumu tetikleyebilmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir