Gebelik İçin Yumurtalar Hangi Boyuta Ulaşmalıdır?

Tüp bebek tedavilerinde gebelik için yumurtaların belli bir boyuta ulaşmaları gerekmektedir.Tedavi sürecine giren anne adaylarının aklında “Gebelik İçin Yumurtalar Hangi Boyuta Ulaşmalıdır?” sorusu büyük yer kaplamaktadır.

Gebelik İçin Yumurtalar Hangi Boyuta Ulaşmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde yumurta takibi ile gebelik oranları daha da artmıştır. Sağlıklı bir hamilelik için; hareketli sperm, olgunlaşmış yumurta, sağlıklı açık tüpler ve besleyici bir rahim zarı olması şarttır. Sperm değerlendirmelerinde, spermlerin dışarıya salgılanmalarından dolayı oldukça kolaydır. Fakat kadınlar ayda bir defa adet gördüklerinden ve yumurtalar karın boşluğunda olduğundan dolayı doğrudan bakılabilmesi mümkün değildir. Yumurtaların LH hormon seviyesini tespit edilmesi gereklidir. Çünkü LH hormon düzeyi yeterli seviyeye ulaştıktan sonra ilişkiye girilmelidir.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

Follükül görüntüsü ultrasondan kaybolduğu an yumurtlama belirtisi gerçekleşmiş demektir. Bu durumda genel olarak rahmin arkasındaki sıvı görülebilir. Bu sıvı yumurtanın çatladıktan sonra salgıladığı sıvıdır. Adet döngüsünün genelde 11. Gününde başlayan ultrason takipleri, 5 dakika kadar devam eder. Takipten önce hazırlık aşamasında sadece idrarın boşaltılması yeterli olacaktır.

Yumurtaların boyutları nasıl olmalıdır?

Yumurta boyutlarının yeterli seviyeye ulaşması için uzman doktorun verdiği çatlatma iğneleri düzenli olarak kullanılmadır. Bu iğneler yumurtaların döllenebilmesi açısından onu çatlayabilecek düzeyde büyütürler. Genelde yumurta için normal boyut 18 veya 19 milim arasında olmalıdır. Çatlatma işlemi bu boyuta ermiş yumurtalar üzerinde uygulanır. Bu işlemden sonra gebelik için gün sayan anne ve baba adaylarına çok iş düşmektedir. Bunlardan ilki sürekli pozitif düşünerek stres, üzüntü ve mutsuzluktan kaçınmaktır. Çünkü moral yüksek olduğu takdir de başarı oranının da daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sabırla beklenmelidir. Gebelik sonucu gerçek anlamda 10 veya 13 gün arasında ortaya çıkmaktadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir