Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Gelişim sırasında embriyonun etkilendiği faktörler oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisi hemen ilk denemede sonuç veren bir yöntem değildir. Bu her çiftte farklı şekilde tezahür eder. Çiftlerin moral bozmadan tüp bebek tedavisine devam etmeleri gerekir. Bu noktada embriyonun etkilendiği faktörlerin tespit edilmesi ve buna göre bir planlama yapılması gerekir. Rahmin yapısı, sperm ve yumurta doğrudan embriyonun oluşuma etki eder. Spermin kalitesi embriyonun gelişim sürecinde kendini var eder. Olumsuz bir durum embriyonun rahme tutunmasına engel olabilir, bu da düşüklerin meydana gelmesini hızlandırır.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler: Yumurta Sayısı Ve Embriyo Etkileri

Yumurtanın sayısı da etkili faktörlerden bir tanesidir. Bu konudaki araştırmalara göre artık 40 yaşına yaklaşan kadınların yumurta hücrelerinde kromozom bozukluklar tespit edilebilmektedir. Tabi bu arada embriyo ortaya çıkarıldıktan sonra rahme transfer edilirken laboratuvar koşullarının da uygun olması gerekir.   Örneğin bu laboratuvarın sıcaklık durumu, teknik açıdan kapasitesi ve nemin ideal düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli bir laboratuvarın kriteri fazla sayıda ve yüksek kalitede embriyo elde edilmesidir.

Düşük stres altında gerçekleşen işlemlerde başarılı bir gebeliğin ortaya çıkması ihtimali epey yüksektir. Rahimden kaynaklı sebepler görece daha az bilinir. Yapılan araştırmalar bağışıklık sisteminin bile embriyonun oluşumunda etki ettiğini gösteriyor. Tüp bebeğin oluşmasında belki de en kilit nokta embriyonun sağlıklı bir biçimde oluşturulmasıdır. Bazı embriyoların gelişimi duraksar ve tedavinin dışında kalır. Bu kayıpların önemli nedeni laboratuvar koşullarının uygun olmamasıdır. Teknik açıdan çok güven veren bir laboratuvar bile olsa bu tip kayıplar fazlaysa orası için olumlu konuşmak olanaksızdır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir