Tüp Bebek Tedavisinde Transfer İşlemi

Tüp bebek tedavisinde transfer işlemi en önemli aşamalardan birisidir. Transferde laboratuvarda oluşturulmuş embriyolar rahme yerleştirilir. Özellikle bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılması çok önemlidir. Aksi halde hamilelik başlamayacağı için tüp bebek tedavisi bu aşama sonrasında direk başarısızlıkla sonuçlanır.

Transfer tüp bebek tedavisinin önemli aşaması olduğundan dolayı bu aşamada merkezin herhangi bir hata yapma şansı bulunmaz. Eğer bu tip handikaplar yaşanmak istenmiyorsa, mutlaka transferde başarılı ve deneyimli bir yer, uzmanla çalışılmalıdır. Tüp bebek ikinci transfer yapılması mümkün olduğundan dolayı özellikle yaşanan olumsuz durumlar sonrasında merkez değişikliği düşünülebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer İşlemi

Tüp bebek için başvuru yapan bir kişi için özellikle adetin 2. günü beklenir. Bugün sonrasında tedavi başlatılır. Kişiler, bu aşama sonrasında mutlaka tedavinin tüm gerekliliklerini yerine getirmelidir. Transfer işlemi sırasında kadınların rahmine yönelik operasyonlar yapılır. Bazı kadınlar, mahremiyet nedeniyle çekinerek bu aşamalarda kendini kasabilmektedir.

Transfer işlemlerinde kadının rahat olması ve tedaviye açık bir şekilde hazırlıklarını tamamlaması gerekir. Aksi hale tedavi tam olarak yapılamayacağından dolayı tüp bebek tedavisinin başarısız olarak tamamlanmasına neden olunabilir. Bu tip sorunların önlenebilmesi adına ise ilk gün itibariyle çiftlerin bu sürece hazır olmasıdır. Böylece yumurtalıkların toplanmasından embriyo transferine kadar tüm aşamalarda kadınlar rahat olarak tedavinin daha iyi geçmesini sağlayabilir. Alanında uzman bir hekim ve iyi bir merkez ile bu aşamalardaki problemler ortadan kaldırılabilir.

Tüp Bebek Tedavisindeki En Önemli Aşamalar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisindeki  verilen karar ve karar veren çiftler için önemli aşamalar, dönemler olacaktır. Özellikle tüp bebek nasıl uygulanır gibi soru işaretleri bulunan çiftler için bu süreç çok daha heyecanlı ve zaman zaman zorlu geçecektir. Bu bakımdan çiftlerin bu tedaviye karar verdikten sonra mutlaka tüp bebek nedir nasıl olur gibi sorulara yanıt bulması gerekir. Bunun için de ön görüşme aşaması uygundur. Özellikle tüp bebek nasıl yapılır fiyatları konusunda bilgi almak isteyen herkesin mutlaka uzman ve merkezlerle ön görüşme yapması gerekir.

Ön Görüşme

Tüp bebek tedavisindeki en önemli aşamalardan birisi ön görüşmedir. Bu aşamada çift ile doktorun görüşmesi, tanışması ve tedaviye yönelik bir başlangıç yapması mümkün olur.

Yumurta Geliştirme Ve Toplama Dönemi

Diğer bir dönem ise tedavi başlangıcı ile birlikte yumurta geliştirme dönemidir. Bu dönemde yumurtaların ideal seviyeye gelmesi hedeflenir. Bu aşama ile birlikte değerlendirilebilecek diğer bir bölüm ise yumurta toplamadır. Yumurtaların istenilen duruma gelmesinin hemen ardından yumurta toplama işlemi yapılır.

Laboratuvar Çalışmaları

Yumurta toplama sonrasında laboratuvar aşamasına geçilir. Burada spermler ile yumurtalar bir araya getirilerek embriyolar oluşturulur.

Embriyo Transferi

Tüp bebek çalışmalarının en önemli aşamalarından olan embriyo transferi ile birlikte dış destekler de sonlanır. Bu aşamaların sonrasında son olarak gebeliğe destek olacak tedaviler uygulanabilir. Çeşitli ilaçlar, diyetler vs. gibi destekler sağlanabilir.   

Tüp Bebek Uygulaması Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek uygulaması, kısa ve uzun süreli olmak üzere iki çeşittir. Kısa süreli tedavilerde yaklaşık 2 haftalık süreç ile birlikte beklemeye geçilir ve yumurtalıklar yerleştirildikten sonraki 12. gün tüp bebek tedavisinin sonuçları belli olur. Uzun tedavide ise ilk olarak 30 ya da 45 günlük bir tedavi süreci başlatılır. Bu tedavi sonrasında kısa tüp bebek tedavisine başlanır ve tedavi sonuçlandırılır.

Kişiler için tedavi süreci kısa olduğu gibi önemli olan detay, kadınların periyotlarıdır. Kadınlar normal ay döngülerine girdikten sonra ancak tedavi başlatılır. Bunun için kişilerin adet olmasının 2. günü takip edilir.

Tüp Bebekte İğne

Tüp bebek tedavisi sırasında farklı iğnelerin kullanılması gerekebilir. Bu durum bazı kadınlar için ciddi bir zorlu süreç başlatabilir. Tüp bebek iğneleri kaç gün sürer ya da tüp bebek tedavisinde yapılan iğneler acıtır mı gibi sorular, kadınların tedavi öncesindeki en büyük korkularından birisidir. İğne tedavisinin ne kadar süreceğine dair kesin bir ifade kullanmaz zordur. Zira tedavide çok farklı işlemler için iğne tercih edilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kişilere özel olarak tedavinin uygulandığı unutulmamalıdır. Düşük yapma tehlikesi bulunan kadınlar için çok farklı iğnelerin, uzun süreli kullanılması gerekebilir. Tam ters bir durumda da sadece standart iğnelerle durumun ilerletilebilmesi mümkün olur. Bu bakımdan kadınlar, iğne konusunda net bir bilgi alabilmek adına mutlaka kontrol yaptırmalıdır. Kontrol ile birlikte vücudun durumu, doğurganlık gibi detaylar öğrenilebilir.

Tüp Bebekte Serum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavileri sonrasında, tekrar uygulanacak yöntemlerde farklı tedaviler kullanılabilmektedir. Özellikle serum tedavisi için, kişilerin başarısızlık durumlarına bakılarak serum tedavisi tercih edilebilir. Intralipid olarak adlandırılan serum yöntemlerinde, hedef kadınlardaki doğurganlığın arttırılması ve embriyonun tutunması noktasında organizmanın güçlendirilmesidir.

Bu tip farklı tedavilerin uygulanabilmesi adına bazı detaylara dikkat edilir. Beslenmede zorluk çeken hastalarda, tüp bebek tedavisinde arka arkaya başarısız sonuçlar alan kişilerde serum tedavisi uygulanabilmektedir.

Serum Tedavisi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Serum tedavisi genelde embriyo transferinin ilk günü itibariyle başlatılır ve 12 günlük süreç içerisinde belirli periyotlarla uygulanır. Bu uygulamanın sıklığı ise kadınların durumuna bağlıdır. Riskli ve ağır durumların olması halinde serum tedavisinin daha sık olması gerekebilir.

Tüp bebekte başarılı olanlar özellikle serum yöntemiyle de istediğine ulaşabilmektedir. Özellikle bu yönteme yabancı olan ve tüp bebek nasıl olur gibi soruları bulunan kişiler için serum tedavileri daha da zorlu geçebilmektedir. Bu nedenle de çiftlerin ilk olarak tedaviye hazır hale gelmesi ve mevcut şartlar dahlinde farklı tedavilerin gerekebileceğini de unutmaması gerekir.

Hangi Merkez Tercih Edilmeli?

Farklı yöntemlerin kullanılması tamamen uzmana bağlıdır ve bu nedenle de tercih edilen uzmanın bu konuda yeterli deneyime ve teknik bilgiye sahip olması gerekir. Bu aşamada özellikle merkez seçimi de ön plana çıkar. Kişiler tüm bu imkanları sunabilecek merkezleri tercih etmesi, işi kolaylaştıracaktır.

Tek Yumurta İle Tüp Bebek Tedavisi Görenler

Tüp bebek tedavisi ile başarı şansı, çiftlerin durumuna göre değişiklik gösterir. Özellikle tek yumurtalığını kaybetmiş olan kadınlarda, normal hamilelik dahi zor olurken, tüp bebek yönteminin tercih edilmesi halinde başarı yumurta sayısının az olması sebebiyle olumsuz etkilenir. Bu durumda çok başarılı bir tedavinin uygulanması ve tek yumurtalıkta hamileliğin başlaması gerekir.

Tüp bebek başarı oranı nedir gibi sorular, özellikle durumu kritik olan çiftler için çok önemlidir. Başarı oranında tek yumurta büyük bir handikaptır. Fakat çoğu hamile kalan kişi dahi tek yumurtalığı olduğunu ancak kontrollerde öğrenmektedir. Bu bakımdan başarı şansı düşük dahi olsa da hamilelik gerçekleşebilir.

Tek Yumurtası Olan Kadınlar İçin Tüp Bebek Tedavisi

Kadınların tek yumurtaya sahip olması, bu konuda herhangi bir farklılık içermez. Tüp bebek tedavisinde sadece farklı ilaçların kullanılması ve tedavi boyunca kişilerin daha fazla dikkatli olması gerekir. Özellikle tercih edilen uzman alanında çok iyiyse ve bu tip durumlara karşı deneyimi varsa, başarı oranının daha da artması mümkündür. Bu bakımdan kişilerin başlangıç itibari ile bu durumlara dikkat etmesi ve buna göre seçimlerde bulunması gerekir.

Tek yumurta, hamilelik ve bebeğin dünyaya gelmesi için yeterli olduğu için yapılacak kontroller sonrasında yumurtalıkta herhangi bir sorun yoksa, tek yumurta için çalışmalara başlanabilir. Özellikle çiftlerin diğer özellikleri tedavi için uygunsa başarı oranı, çift yumurtası olan bir kadına göre daha da artabilir. Bu bakımdan çiftlerin tedavide tek belirleyicinin yumurta sayısı olduğunu unutmaması ve hiçbir zaman kendine güvenini kaybetmemesi gerekir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Yaptıranlar Neler Düşünüyor?

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişiler için en önemli verilerden birisi tüp bebek tedavisi yaptıran diğer çiftler. Öyle ki tüp bebek tedavisi yaptıranlar neler düşünüyor, hangi merkezi öneriyor sorularının yanıtları, yeni çiftler için de önemli bir yönlendirici durumunda.

Tedaviye başlamadan önce çiftler, genel olarak tedavi süreciyle ilgili araştırmalar yapar. Başarı oranı en yüksek tüp bebek merkezi gibi araştırmalar ile birlikte çiftler en iyi merkezde tedavi almaya çalışır. Bu tür durumlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranı dikkate alınmalıdır. Başarı oranı yüksek olan merkezlerde, çiftlerin alacağı tedavinin iyi bir şekilde sonuçlanma ihtimali de fazladır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Neler Yaşanıyor?

Tedavi alan çiftler, tedavi sonucuna göre farklı hissiyatlarda olur. Tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması, çiftlerin de tedavi hakkında olumlu değerlendirme yapmasını sağlarken, başarısız bir sonuç tam ters bir etki yapıyor. Bu bakımdan kişilerin yorumları okurken, bu tip detaylara da dikkat etmesi, doğru karar verilmesi aşamasında oldukça önemli.

Tüp bebek tedavisi yaptıran kişilerin özellikle merkez ve uzman hakkındaki değerlendirmeleri oldukça önemli. Merkezde çalışan personeller ve uzmanın yeterliliği, kişilerin merkez seçmesindeki önemli kriterler arasında olduğunda dolayı çiftlerin neler düşündüğünü ve yorumlarını okurken bu konuda da inceleme yapılmasını zorunlu kılıyor.  Çiftler, başlangıç aşaması itibari ile doğru bir şekilde araştırma yaparak, kendisi için en iyi merkezi de belirleme şansına sahip olabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisi alan çiftlerin tedavi sonrasında uzman uyarılarına ve önerilerine dikkat etmesi gerekir. Embriyoların rahme yerleştirilmesinin ardından geçecek ilk 10 gün hamilelik için çok önemli olduğundan dolayı başarı şansını arttırmak ve olumsuz bir sonuç almamak adına bu süreyi iyi değerlendirmek gerekir. Bu durum aynı zamanda kişilerin tekrar tekrar tüp bebek tedavisine müracaat etmesini, tekrar yüksek bütçeleri karşılamasını da önleyeceğinden dolayı önemlidir.

Bu noktada çiftlerin merkezde yapılacak bilgilendirmeyi özenle dinlemeleri ve verilecek bilgilendirme formlarını okumaları gerekir. Embriyo transferi sonrasında kan sulandırıcı, düşük önleyici gibi ilaçlar kullandırılmaktadır. Bu ilaçları tarif edildiği şekilde kullanmalı ve doktorun bırakabilirsin uyarısına kadar biten ilaçları tekrar almak gereklidir. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır.Halk arasındaki yanlış bilginin aksine gebelik testi yapılıncaya kadar sırtüstü yatmalı ve hiç kalkmamalı şeklinde bir tavsiye yoktur. Genel olarak istirahat ve ağır iş yapılmaması tavsiye edilse de normal hayata devam edilebilir. Böylece tedavi çalışmaların başarılı bir şekilde sonuçlanması sağlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Görenler Neler Düşünüyor?  

Kişiler için tüp bebek tedavisi gören diğer çiftlerin neler yaşadığı da önemlidir. Tedaviler, uygulanan farklı yöntemler ve başarıya uzanan yolda kişilerin elde ettikleri deneyimler ve tedaviler, diğer kişiler için de yönlendirici olacaktır. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi uygulayan çiftler, tedavi sonrasında yönelik böyle bir hazırlık süreci yaşayabilir.

Tedavide istenen sonucun alınabilmesi adına başarılı bir operasyonun yapılması, uygun bir tedavinin belirlenmesi, gerekli tüm ilaçların yazılması ve sonrasında kişilerin istenildiği şekilde yaşamına devam etmesi gerekir.  Bu detaylar başarılı bir sonuç için çok önemli olduğu gibi çiftlerin tedavi öncesinde, tüm bu yaşanılacak olaylara karşı hazır olması ve tedaviyi desteklemesi gerekir.

 

Kısırlık Tedavisi Aşamaları

Çocuk isteği ile  merkezlere başvuran kişilere başlangıç itibariyle belli bir program uygulanır. Bu programda kısırlık için etken olan sebepler belirlenir ve sonrasında bu etkenlerin etkisinin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Kısırlık tedavisinin ilk aşamasında, kısırlık belirtileri üzerinden kısırlık sebepleri belirlenmeye çalışılır. Hamilelik testi gibi net bir sonuç veren kısırlık testi olmadığından dolayı çiftler için kapsamlı bir analiz yapılmalıdır. Sonrasında ise etkenlere göre analizler, tahliller ve testler yapılabilir. Bu aşamaların ardından ise kısırlığa etken olan sebep belirlenerek bu sebebe yönelik bir tedavi geliştirilir.

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık tedavisinin aşamaları farklı olduğundan dolayı kısır olan kişinin belirlenmesinin ardından buna göre bir süreç izlenir.

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar (polikistik over, azalmış over), tüplerdeki tıkanıklıklar, ileri yaş ve psikolojik etkenler kısırlığın oluşmasına neden olabilir. Bu konuda kadınlar için kapsamlı bir analiz yapılması gerekir. Analiz sonrasında ise elde edilen sonuçlara göre kadının kısır olduğu kanısına varılabilir.  Kadınlarda sebebe göre farklı tedaviler uygulanmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Spermlerin istenen seviyede, canlılıkta olmaması kısırlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Sertleşme ya da geriye doğru boşalma gibi durumlara yönelik erkeklerde kısırlık tedavisi başlatılabilir.

Çiftlerde sorunların belirlenmesinin ardından tedavi başlatılır. Eğer tedaviler çözüm olmazsa, tüp bebek yöntemi gibi alternatiflerinin değerlendirilmesi gerekebilir. Bu aşamada ise özellikle merkezin tıbbi açıdan yeterliliği önemlidir. Yanlış teşhis ya da kısırlık sebebinin bulunmaması, sürecin zorlu geçmesine eden olur.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal yollarla çocuk sahibi olamayanların uyguladığı yöntemlerden birisi aşılamadır. Aşılama yöntemi, tüp bebek tedavisine göre daha basittir ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Fakat tüp bebek tedavisine göre başarı oranlarında farklılıklar olabilmektedir.

Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama tedavisinde ilaçla uyarılan ve geliştirilen az sayıdaki yumurtaya gerekli olgunluğa ulaştıktan sonra spermlerin ayıklanarak özel bir enjeksiyonla rahim içine enjekte edilmesi amaçlanır. Bu bakımdan kısa süre içerisinde yapılabilecek bu uygulamalar, çiftlerin bebek sahibi olabilmesi adına da bir umuttur.

Aşılama bebek, normal yollarla dünyaya gelen bir bebeğe göre farklı değildir ve hamilelik süreci aynı şekilde devam ettirilir. Aşılama yöntemi bazı merkezler tarafından uygulanmaktadır. Çiftler için en büyük soru işaretlerinden birisi aşılama ücretleri olmaktadır.Fakat genel bir ücret tarifesi olmadığından dolayı kişilerin tercih edilecek merkeze göre fiyat bilgisini alması gerekir.

Tüp bebek tedavisine göre daha ucuz bir yöntem olan aşılamada, başarı oranları düşük olsa da uygulanabilirliğin daha uygun olması, kişilerin aşılamayı tercih etmesini sağlamaktadır. Aşılama yönteminin uygulanmasındaki etkenler ise şöyledir;

· Sperm konusunda sorun yaşayan erkeklerde,
· Sebebi bulunmayan kısırlık durumunda,
· Servikal mukus problemin yaşanmasında,
· Rahimde yaşanan anatomik problemlerde,
· İmmünolojik infertilite
· Yumurtlamanın istenen seviyede olmaması
· Cinsel işlev bozukluklarında

Aşılamanın uygulama alanı oldukça geniştir ve bu konuda tek etken, merkezin uygun bir
şekilde destek sağlayabilmesidir. Bu nedenle aşılamada yüksek başarı oranına sahip
merkezler seçilmelidir.

TESE Kaç Kere Yapılır?

Tüp bebek tedavilerinde, kadınlarda yumurtalıklar alındığı gibi erkeklerden de spermler alınarak laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Oluşturulan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi ile birlikte ise kadınlarda hamilelik başlangıcı hedeflenir. Fakat spermi bulunmayan erkekler için farklı teknikler uygulanabilir. Spermi olmayan erkekler için uygulanan ilk yöntem testislerden doku örneği alınmasıdır. Eğer bu örnekte sperm varsa bu sperm ile tüp bebek tedavisi sürdürülür. Bu tedavi yöntemine ve operasyona ise TESE denilir.  Pek çok erkek için büyük bir umuttur ve çoğu spermi olmayan erkek de bu işlem sayesinde çocuk sahibi olmayı başarmıştır.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde, erkeklerdeki sperm yetersizliği sorunu tespit edilirse bu yöntemler uygulanabilir. Yöntemin başarı ile sonuçlanması halinde ise hamilelik önündeki engel kaldırılmış olur ve gebelik başlatılabilir.

TESE Kaç Defa Denenebilir?

TESE için en sık görülen genel hata, operasyonun bir defa yapılmasıdır. TESE için herhangi bir limit yoktur. Tıbbi açıdan şartların sağlanması halinde TESE operasyonu tekrarlanabilir. Üstelik TESE için ilk başarısız operasyon, sürekli başarısızlık yaratacağı gibi bir durum da bulunmaz. Bir defa işlem yapılan ve sperm elde edilmeyen erkek için tekrarlanarak operasyonlar başarılı sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle bir kez başarısız girişim, operasyonların sonlanması için yeterli değildir. Bu tür durumlarda tekrarlanacak TESE operasyonlarının tümünde spermin bulunmaması gerekir. Uzmanlar tarafından bu konudaki son karar verilecektir.