Genetik Testlerin Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarındaki Etkisi

Tüp bebek tedavisinde genetik testlerin önemi büyüktür. Bu testler çoğunlukla 14 saat ile 70 saat aralığında netice vermektedir. İleri teknoloji barındıran Qpcr testinin ise genelde 3-4 saat içinde sonuç verdiğini söylemek mümkündür. İşte genetik testlerin tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarındaki etkisi.

Genetik Sorunlar Hamileliğe Engel Mi?

Genetik açısından problemli durumda olmak ileride çocuk sahibi olabilme noktasında engel teşkil edebilir. Özellikle engelli çocuk doğurmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur. Genellikle akraba evliliklerinin bu tip durumlara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Sürekli tekrar eden tüp bebek denemeleri başarısız neticeleniyorsa bu durumun rolü çok yüksektir. Qpcr isimli test, benzer testlere kıyasla çok daha olumlu bir testtir. Genetik tarama konusunda son dönemde önemli şekilde yol alınmıştır. Genetik testin en önemli avantajı daha kısa sürede sonuç vermesidir. Bu açıdan Qpcr testinin çiftlere zaman kazandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun getireceği en önemli artı ise embriyonun daha taze şekilde transfer edilmesidir.

Başka testlerde embriyonun dondurulması gerekmektedir, bu işlemden sonra ise 4 hafta daha beklemek gerekiyor. QPCR testlerinde bu sayede çiftler ekonomik olarak da tasarruf etmiş oluyor. Bu tasarruf, çok sayıda embriyo için test yapma anlamına gelmektedir. qPCR testi, %99 civarında bir başarı oranına sahiptir. Bu testle beraber düşük oranı ciddi anlamda azalmaktadır. 46 kromozomun tümünü birden analiz etmek mümkündür. Hem erkek hem de kadında kromozom konusunda bazı bozukluklar saptanabilir. Genetik hastalık taşıyıcılarını dikkate almak gerekir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir