Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Stres Faktörü

Stres olgusu belli açılardan faydalı olsa da genellikle bizlere zarar vermektedir. Stresle başa çıkabilme ya da stresi kontrol altına alabilme becerisi, bizi önemli tehlikelerden korumaktadır. Gergin durumlar, panik yaratan olaylar, çeşitli tartışmalar, başarısız olma korkusu, öz güven eksikliği, artmaya başlayan iş temposu vs. insanların stres yönelimini tetikleyebilmektedir. Önemli olan stresle ne şekilde başa çıkılabileceğinin öğrenilmesidir. Özellikle bazı hastalıklarda stres ciddi bir virüs etkisi yaratmaktadır. Doktorlar çoğu zaman, birçok önemli hastalık için stresin altını çizmektedir. Yüksek moral, bazı ciddi hastalıkların tedavi süreçlerini doğrudan etkilemektedir.

Stresten Uzaklaşın

Tüp bebek tedavi süreçlerinde de stres, hayati derecede önemlidir. Gerçi bu henüz tam anlamıyla kanıtlanmış olmasa bile çeşitli deneyler ve testler stresin doğurganlığa etki eden bir unsur olduğunu kanıtlar niteliktedir. Yumurta sayısı ve kalitesinden, döllenmeye kadar bütün süreçlerde stres etkili rol oynar. Tüp bebek tedavisi baştan sona stres içerebilen bir süreçtir. Hatta çoğu zaman çiftler bu süreçte birbirlerini suçlamaya başlar, sıklıkla tartışmalar baş gösterir. Yüksek seviyede çocuk sahibi olma isteği, muhtemel bir başarısızlığı da büyük bir korku konusu haline getirmektedir. Oysa yurtdışında stresi yatıştırmayı öğrenmiş bir grup insanın, stresle baş edemeyen başka bir grup insana kıyasla tüp bebek konusunda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Tüp bebek tedavisinin önemli bir ayağının da stresle baş etmek olduğu unutulmamalıdır. Çiftlerin bu konuda stresle baş edebilme noktasında destek almaları önemlidir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.