Tüplerin tıkalı olması tüp bebek tedavisine engel olur mu?

Tüp bebek tedavisi, anne ve baba olmak isteyen birçok çiftin başvurduğu bir yöntemdir ve NovaFertil Tüp bebek Merkezi’de Konya’da en iyi tüp bebek merkezidir.

Tüp bebek tedavisine başvuran çoğu kadının sorunu tüplerinin kapalı olmasıdır. Kısırlık problemi olan kadınların %30’nda tüplerinin tıkalı olması veya tüplere ait yapısal bozukluklar görülebiliyor. Dolayısıyla tüplerin tıkalı olması gebeliği engellediğinden en az birinin açık olması gerekmektedir. Bu durumdan kaynaklanan sorunlar en hızlı şekilde tüp bebek tedavisiyle çözülmektedir. Tüplerin tıkalı olduğunu tespit etmek için ise HSG denilen ilaçlı rahim filmi kullanılır. Diğer ismi laparoskopidir. Sadece ultrasonla bakmak yetersizdir.

Tüp tıkanıklığı gebeliği neden engeller?

Fallop tüpleri, yumurtaların rahme geçişini sağlayan yerlerdir. Bu geçişten sonra sperm ve yumurta birleşerek döllenir. Eğer bu tüpler tıkalı ise yumurtaların geçebilecek yerleri olmadığından döllenme gerçekleşmez. Dolayısıyla anne adayının gebelik şansı ortadan kalkmış olacaktır. Çocuk sahibi olmak için bu iki tüpten en az birinin açık olması gerekmektedir. Fakat bu bile başarı oranını düşürmektedir.

Tüp tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Bazı kadınlarda hidrosalpinks adı verilen, tüplerin içinde sıvı birikmesi durumu vardır. Bu durum tüp tıkanıklığının başlıca nedenlerindendir. Uzmanlar bu gibi sorunlarda, tıkanan tüpü açmak yerine fallop tüpünü almayı tercih ederler. Bunun nedeni bu esnada tüpün içinde biriken toksik miktarının embriyo tutunmasını engellemesidir. Diğer bir neden olan fallop tüplerinde meydana gelen iltihaplar da tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu durum cinsel yollarla bulaşmış olabilir. Tedavi esnasında tüpler kurtarılabilecek durumdaysa antibiyotik yoluyla düzeltilmeye çalışılır. Bazı kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olmak istemediklerinden tüplerini bağlatmayı tercih ederler. Daha sonra bundan vazgeçtiklerinde tüplerini açtırıp tekrar gebe kalma şansı yakalayabilirler. Ancak hastanın yaşı oldukça ilerlemişse, tüplerin açılması artık işe yaramamaktadır. O yüzden fazla vakit kaybedilmemelidir.

Tedavi yöntemleri hakkında ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.