gecici-menopoz-yontemiyle-anne-olmaya-hazirlaniyor

Hemşire Ayşe Akkanat, kısırlığa yol açan çikolata kistleri nedeniyle anne olamayınca 3 ay geçici menopoz olması sağlandı. Ayşe hemşire tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı.

Konya’da bir hastanede hemşirelik yapan Ayşe Akkanat (37) ile eşi Durukan Akkanat (42), 14 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Çift, çocuk sahibi olamayınca bugüne kadar çok sayıda doktora başvurdu. Ayşe Akkanat’ta kadınlarda kısırlığa neden olan çikolata kistleri olduğu belirlendi. Bugüne kadar 10 kez tüp bebek tedavisi deneyen Ayşe Akkanat iki kez hamile kaldı ancak düşükle sonuçlandı. Çift en son tüp bebek merkezine başvurdu. Üç ay geçici menopoz olması sağlanan Ayşe hemşire, tüp bebek tedavisiyle 2 ay önce de hamile kaldı. Bebeklerinin kalp atışlarını dinleyen çiftin, Babalar Günü öncesi sevindirici haberi aldıkları için mutlulukları ikiye katlandı. Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, yumurtalıklarında bulunan “çikolata kisti”nin kadının hamilelik oranını çok düşürdüğünü söyledi. Bu durumun embriyo ve yumurta kalitesini düşürdüğünü ifade eden Dr. Ali, “Geçici menopozla çikolata kistleri küçültülerek, embriyo ve yumurtanın kalitesi artırıldı. Ayşe Akkanat’ın eşinin sperm kalitesi de düşüktü. Kocası sigarayı bıraktı. Şimdi bebeğin kalp atışlarını da duymanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

‘EN ÖZEL BABALAR GÜNÜ HEDİYESİ’ 
Anne adayı Ayşe Akkanat “Hamile olduğumu öğrendiğimde dondum kaldım. Dünyalar benim oldu. Bebeğimizin kalp atışlarını dinlemek bizi çok mutlu etti. Her babalar ve anneler gününde boynumuz bükük kalıyordu. Hamileliğim eşime en özel Babalar Günü hediyesi oldu” dedi.

Categories:

novafertil