konya tüp bebek

ICSI yöntemi mikroenjeksiyon olarak adlandırılan tüp bebek aşamalarından biridir.

İki farklı şekilde uygulanabilen tüp bebek yöntemlerinden biri olan mikroenjeksiyon (ICSI), klasik tüp bebek uygulamasına göre farklıdır. Ancak her ikisinde de ilk olarak tedavi yöntemi belirlenip, yumurtalık geliştirici ilaçlara başlanmaktadır. Ardından OPU denilen yumurta toplama aşamasına geçilir. Yumurtaların toplanabilmesi için ise yeterli olgunluğa ulaşmaları gerekir. Bu aşamada baba adayından sperm örneği alınır, fakat alınamıyorsa mikro tese yöntemi ile sperm elde edilir. Elde edilen yumurta ve sperm hücreleri laboratuara alınır. Bu aşamadan sonra klasik tüp bebek ile mikroenjeksiyon (ICSI) birbirinden ayrılır. Klasik tüp bebek yönteminde yumurta ve spermlerin kendi kendine döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyonda uzmanlar tarafından döllenme şansı arttırılır. Daha sonra her ikisinde de oluşan embriyonun anne rahmine transferi gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi kimler için uygulanır?

Bu yöntem kısırlık oranı oldukça artmış erkekler için uygulanır. Dolayısıyla bu erkeklerde, spermlerinin sayıları ve hareketliliği azdır. Bunun yanında sperm yapıları da bozuk olur. Mikroenjeksiyon yönteminde sperm sayısı arttırılmaz. Sadece döllenme şansı arttırılır. Ayrıca sperm hareketliliğinin düşük olması, yumurta zarını aşmasında problem oluşturur. Mikroenjeksiyon uygulaması, bu problemi de ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu yöntemin diğerine göre avantajı ise, kaliteli spermleri seçebilme olanağı vermesidir.

Mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması gereken durumlar nelerdir?

Daha önce gerçekleşmiş ve olumsuz sonuçlanmış tüp bebek tedavilerinden sonra kullanılır. Çünkü klasik tüp bebek yönteminde döllenme kendiliğinden gerçekleştiğinden, iş biraz şansa kalır. Fakat mikroenjeksiyonda döllenme gerçekleştirilir. Ayrıca baba adayında sperm saptaması gereken durumlarda da bu yöntem kullanılır. Bu yöntem sonrası dünyaya gelen bebeklerde herhangi bir anormallik gözlenmemiş, gayet normal oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra bu yöntem, klasik tüp bebek yöntemine göre daha çok tercih edilmektedir.

Tedavi yöntemleri hakkında ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.

Categories:

novafertil