konya tüp bebek

Toplumumuzda cinsellik ve kısırlık sorunu arasında doğrudan bir ilişki olduğuyla ilgili yanlış bir yargı vardır. Oysa bu iki durum birbirlerini doğrudan etkilemeyen, birbiri üzerinde hayati etkiler oluşturmayan alanlardır. Bir çiftin cinsel problemleri, fiziki ya da psikolojik olarak tezahür eder. Bu problemlerin kendine özgü tedavi süreçleri vardır.

Kısırlıkta Tedavi Süreci

Kısır olan çiftler, teknik olarak cinsel yaşamlarını sürdürebilirler. Bu onların cinsel yaşamlarıyla ilgili doğrudan bir işlev sorunu değil, sadece bir şekilde gebeliğin olmaması durumudur. Fakat ülkemizde kısırlık öyle bir fobi olarak lanse edilmiştir ki kısır olan kişiler cinsel kimliklerini bu süreçte adeta kaybetmektedir. Bazı çiftlerde öz güven kaybına, cinsellikten uzaklaşmaya, hatta boşanmalara kadar gidebilmektedir. Oysa ki bu çok doğal ve herkesin karşılaşabileceği bir problemdir.

Bazı çiftler gebelik açısından verimli olan yumurtlama günlerinde çeşitli nedenlerden dolayı ilişkiye girmiyor. Fiziki yorgunluk, psikolojik açıdan uygun zeminin oluşmaması, eşler arasındaki uyum sorunu, boşalamama gibi nedenlerle gebelik gerçekleşmemektedir. Bu çiftlerin öncelikle cinselliklerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına engel olacak diğer problemlerini çözmelerini gerekir. Gebeliğin oluşması için ilk önce çiftlerin sağlıklı bir şekilde birleşmeleri gerekir. Kısırlık, bu birleşme gerçekleştiği halde gebeliğin gerçekleşmeme halidir. Toplum ciddi anlamda bilinçlenmediği sürece kısırlık, cinsellikle doğrudan ilgili bir meseleymiş gibi algılanmaya devam edecektir. Bu da kısırlığın ülkemizde bir tabu olarak algılanmasının süreceği anlamına gelmektedir. Kısırlık sadece bazı çiftlerde cinsel isteksizlik olarak kendini var edebilir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.

Categories:

novafertil