konya tüp bebek

Günümüzde birçok kadının korkulu rüyası olan sorunlardan biri de erken menopozdur.

Kadınların adet kesilmesi ve doğurganlığının sona ermesi olarak adlandırılan duruma menopoz denilmektedir. Bu durum normalde kadın 40- 45 yaşına geldiğinde gerçekleşir. Ancak yaş ortalaması toplumlara göre değişmektedir. Türkiye’de bu ortalama 47’dir. Bu durum erken yaşta gerçekleşirse erken menopoz, olması gerekenden geç gerçekleşirse geç kalınmış menopoz olarak tanımlanır. Erken menopoz nadir karşılaşılan bir durumdur. Ancak her ihtimale karşı kadının düzenli olarak her yıl bir uzmana yumurta kapasitesini kontrol ettirmesinde fayda vardır. Menopozun belirtileri; ateş basması, adet kanamasının kesilmesi, bulantı, yorgunluk, sinirlilik, depresyon, terleme, cinsel isteksizlik gibi belirtilerdir.

Erken menopozun sebepleri nelerdir?

  • Otoimmün hastalıklar
  • Ameliyat yöntemi ile yumurtalıkların alınması
  • Kanser tedavileri
  • Aileden gelen genetik yapı
  • Kromozom bozuklukları
  • Yaşam tarzı
  • Stres
  • Sigara kullanmak

Erken menopozda tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Erken menopoz durumunda tüp bebek tedavisi için Novafertil’e başvurabilirsiniz. Ancak erken yaşta menopoza girilmesiyle bu mümkündür. Normal zamanda gelen menopoz durumu için tüp bebek tedavisi başarısız olacaktır. Öncelikle kadının tüp bebek yöntemine başvurması için menopoz tanısının konulması gerekmektedir. Fakat tanı konulamıyorsa doğal yollarla gebelik gerçekleştirilebilir. Çoğu zaman erken menopoz, kadındaki ovaryon yetmezliğinden kaynaklanabilmektedir. Kanama bu yüzden kesilir ve menopozdaki belirtilerin aynısı görülür. Bu durumda tüp bebek tedavisi haricinde tedaviler de uygulanabilir. Ancak sonuç olumsuzsa o zaman tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra erken menopoza giren kadının yumurta hücreleri tükenmiş ise, tüp bebek tedavisine başvursa bile gebelik mümkün değildir. Fakat menopoza girdiği halde yumurta hücreleri tükenmemişse, tüp bebek tedavisi ile gebelik şansı vardır.

Tedavi yöntemleri hakkında ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.

Categories:

novafertil