konya tüp bebek

Kanser Tedavileri Sperm Üretimine Nasıl Etki Eder?

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biridir. Son dönemlerde kanser tedavisine dair önemli ölçüde yol alınmış olsa da bu, yine de kanserin çok ciddi bir hastalık olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Kanser hastalarının, tedavileri devam ederken en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu tedavinin sperm üretimine olan etkisidir. Kanser tedavisi gören kişilerin spermleri, özellikle de kemoterapi sonrası doğrudan etkilenmektedir. Kemoterapinin temel mantığı, çok hızlı bir şekilde bölünen hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır. Tabi burada asıl odaklanılan ve yok edilmesi istenen hücreler, doğrudan kanser hücreleridir. Fakat kemoterapi bu hücreleri yok ederken diğer hücrelerin de yok olmasına zemin hazırlar. Örneğin saç köklerinde yer alan hücreler, bağırsak hücreleri ya da konumuzda bahsi geçen üreme hücreleri buna dahildir.

Kanser Ve Tüp Bebek

Kemoterapi dışında kanser tedavilerinde bir de radyasyon terapisi görülmektedir. Bu tedavi şekli de sperm hücrelerini ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle germ hücreleri bu tedaviden doğrudan etkilenir. Bu arada kanser tedavisi boyunca kullanılan onlarca ilaç da azospermiye sebebiyet vermektedir. Kanser tedavisi hem sperme hasar verir, hem de yeni spermin oluşma kabiliyetini engel oluşturur. Erkekler için bu konuda en makul yöntem, kanser tedavisinden hemen önce spermlerin saklanıp muhafaza edilmesidir. Bu durumda spermler dondurularak uzunca bir süre saklanabilmektedir. Doğurganlığı koruma noktasında bu yöntem ispat edilmiş ve sonuç alınmış bir yöntemdir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.

 

Categories:

novafertil