kucuk-zelihayi-genetigi-ayiklanmis-ikiz-kardesleri-kurtaracak

Konya’da talasemi hastası 6 yaşındaki Zeliha’nın ilik nakli olabilmesi için annesi tüp bebek yöntemiyle genetik açıdan uyumlu ve hastalık taşımayan emriyolara hamile kaldı – Zeliha dünyaya gelecek ikizlerden nakledilecek kemik iliğiyle sağlığına kavuşacak

Zeliha, annesinin tüp bebek yöntemiyle hamile kaldığı genetiği uyumlu ve hastalık taşımayan ikiz kardeşlerinden yapılacak ilik nakliyle sağlığına kavuşacak.

Hastalığın ağır seyreden tür olması nedeniyle zor günler geçiren Zeliha’nın ağır kansızlık sonucu yaşamını yitirmemesi için önlem alındı. Tedavisi Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde süren Zeliha’ya, her ay düzenli kan nakli yapılmaya başlandı.

Toplanan yardımlar ve “gün parası” ile anne Rukiye Şarlı’nın Zeliha ile genetik açıdan uyumlu ve hastalık taşımayan kardeş dünyaya getirmesi için tüp bebek tedavisi uygulandı. Anne Şarlı, iki ay önce 5. denemede genetiği ayıklanmış ikiz bebeklere hamile kaldı.

-“Gün parası ile toplanan bin lira  ilaç gibi geldi”

İlik nakli yapılmasının şart olduğunu öğrendiklerinde “iliği nereden bulacağız” diye günlerce ağladıklarını anlatan Şarlı, tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar verdiklerinde para engeliyle karşılaştıklarını anlattı.

-“Bebekler beni kurtaracak”

“Kızım sürekli ‘anne bebeklere dikkat et’ diyor. Bir şey taşırken, ‘aman anne dikkat et, karnına vurma, orada bebek var’ diyerek dikkatli olmam konusunda sürekli beni uyarıyor. Kızım kan nakli yapılmasını hiç istemiyor. Damarları çok ince olduğu için canı çok yanıyor. Sürekli o ağlıyor, biz ağlıyoruz. Zeliha, ‘anne bebekler beni kurtaracak, bir daha kan almayacağım değil mi?’ diyor. Her şeyin farkında olan kızımın, yaşıtları gibi sağlığına kavuşacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Merkezin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Ali Sami Gürbüz, talasemi majör teşhisi konulan Zeliha’ya düzenli kan verilmesi gerektiğini, tedavisinin ise kemik iliği nakliyle mümkün olduğunu söyledi.

Categories:

novafertil