konya tüp bebek

Bilindiği üzere kadınlar doğdukları andan itibaren belli miktarda yumurtaya sahiptirler. Fakat ne var ki bu yumurta sayısı gittikçe azalmaya başlar. Bu azalmayı yaratan şey, kadınların adet dönemleridir. Her regl dönemi, yumurta sayısını azaltmaya başlar ve nihayetinde tükenir. Böylece menopoz denen döneme girilir ve kadınlar adet görmediği gibi, doğurganlığını da yitirir. Oysa erkeklerde durum biraz daha farklıdır.

Erkeklerde Sperm Üretimi

Erkekler sperm üretmeye genç yaşlarda başlar. Bu çok uzunca bir süre azalmadan devam eder. Elbette sperm sayısı ve kalitesi her erkekte farklılık gösterse de genellikle sperm üretimi insan hayatının son demlerine dek süren bir olgudur. Burada bahsettiğimiz farklılıklar genetik miras kaynaklıdır. Kimilerinde ise anne karnında maruz kalınan değişimler bu durumun değişkenlik göstermesine neden olur. Tabi bir de bu biyolojik etkenlerin dışında çevresel değişkenler de söz konusudur.

Kanser ve benzeri tedaviler, kilo sorunları, obezlik, aşırı sigara ve alkol tüketimi, stres gibi nedenler bu değişkenliğe katkı sağlamaktadır. Yani yumurtalıklarda yüksek sperm üretimi bile olsa bu tip dış etkenler yüzünden bu sayı gittikçe düşebilmektedir. Hiç sperm üretememe durumuna azospermi denir. Oysa sağlıklı bir erkek milyonlarca sperm üretebilmektedir. Bugün antioksidan ya da takviye besinler olarak satılan, spermin sayısını ve niteliğini arttırmaya yönelik ürünler söz konusudur. Tabi bu tip ürünlerin yarar sağlaması için genetik açıdan erkeğin problemli olmaması çok önemlidir. Bir doktor gözetiminde kullanılmaması halinde bu ürünler fayda sağlamadığı gibi zarar da verebilir. Bu arada dar elbise giymenin de sperm sayısının azalmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.

Categories:

novafertil