1.GEBELİK HAFTASI

Gebelik dönemi biz hekimler tarafından 40 hafta olarak kabul edilir ve bu 40 hafta kadının menstruasyonunun ilk günüyle başlar yani gebeliğinizin birinci haftası aslında henüz hamile olmadığınız bir dönemdir. Bu sayıda sizlerle ilk 6 haftayı beraber konuşacağız..
Son adet tarihini mutlaka bilmeniz gerekir, çünkü gebelikte yapılacak testler, sizde ve bebekte ortaya çıkan değişikliklerin yorumlanması ve muhtemel doğum tarihiniz her zaman Son Adet Tarihinize göre hesaplanır. Hangi kadının hangi gün gebe kaldığını bilmek mümkün değildir. Halbuki bir çok kadın son adet tarihini bilmektedir. Son adet tarihi daha objektif bir tarihtir.

Tıbbi gebelik haftası hesabı yumurtlamanın adet döngüsünün 14. gününde olduğunu var sayar. Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) veya daha geç (geç yumurtlama) olabilir. Bu tür durumlarda daha ileri gebelik haftalarında suni bir Son Adet Tarihi oluşturularak takibin bu tarihe göre yapılması gerekebilir.

Sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı doktorunuzun belirttiği gebelik haftasından iki hafta geridedir. Siz doktorunuza örnek olarak “ben tam olarak ne zaman hamile kaldığımı biliyorum ve buna göre 3 haftalık hamileyim” şeklinde yorum yapabilirsiniz ancak siz aslında bu verilen örnekte tıbben 5 haftalık hamilesiniz. Tüpbebek yaptırdığınızda embryo transferinin yapıldığı günü net olarak bilirsiniz ama yukarıdaki hesaba göre o gün iki haftalık gebesinizdir. Siz de hesabınızı ona göre yaparsanız doktorunuzla kargaşa yaşamamış olursunuz.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir