2.GEBELİK HAFTASI

Bu haftada yumurta oluşumu ve döllenme olayı gerçekleşir. Yumurta hücresi yumurtlamadan sonraki ilk 12 -24 saat içinde döllenmelidir.

Son gördüğünüz adet kanaması belirtileri birkaç gün önce kayboldu. Beyinde hipofiz adı verilen bir yerden FSH ve LH isimli iki hormon yumurtalıkları uyarır ve muhtemel bir gebelik için sağ veya sol yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar. Bu yumurta hücresi folikül adı verilen içi sıvı dolu bir yapı içinde olgunlaşır. Folikül 18-20 milimetre arası bir çapa ulaştığında artan hormonların etkisiyle çatlar ve içindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakır.

Kadında her ay tek bir yumurta hücresi olgunlaştırılmasına karşın erkekte aynı anda milyonlarca sperm hücresi üretilerek olgunlaştırılır ve depolanarak hazır bekler. Vakti geldiği zaman cinsel birleşmeyle kadın vücuduna ulaşan sperm hücreleri önce rahme ulaşır ve oradan hareket ederek tüplere ulaşır. Bu dönemde yumurta da yumurtalıklardan atılır ve tüpler tarafında yakalanır. Fallop tüplerinde döllenme gerçekleşir. Döllenmede tek hücre halinde olan yumurtanın içine sperm hücresi girer ve genetik materyalleri yani kromozomları ve DNAları birleşir. Ertesi gün önce ikiye sonra dörde ve sonra da sekize bölünerek embryo haline gelir ve bu süreçte tüplerden rahme olan yolculuk da başlamıştır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir