Hamilelik Döneminde Beslenme Kuralları

Hamilelik döneminde, sağlıklı bir gebelik için beslenme en önemli detaylardan bir tanesidir. Doktor kontrolünde sürdürülecek özel besin programı ile bebeğin gelişimi ve annenin sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini geride bırakması sağlanabilir.

Hamileliğiniz sırasında sizi zorlayabilecek birkaç şey olsa da yemek yememek bunlar arasında olmamalıdır.  Çoğu gebe için hamilelik süresinde tiksintiler yaşanabilir. Fakat bu tür durumlarda farklı yiyecekler ile mutlaka gerekli vitaminlerin ve besin değerlerinin alınması gerekir.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamileyken bazı gıdalardan uzak durulması gerekebilir. Bunun en önemli gerekçesi ise, bağışıklık sisteminizdeki değişikliklerin gıda kaynaklı hastalıklara karşı vücudu daha savunmasız hale getirmesidir.

Çiğ Yumurta: Çiğ yumurta, ateş, kusma ve ishale neden olabilecek bir bakteri olan salmonella adlı bir bakterinin vücuda alınmasına neden olur. Bu nedenle yumurtaların (sarısı ve beyazın) tamamen pişirilmediği yemeklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Suşi: Son dönemlerde Türkiye’de de sık sık tüketilmeye başlana suşi de tehlikeli gruptadır. HASTALIK kaynaklı parazitler içerebilir.

Pastörize Edilmemiş Meyve Suyu: Çiftlik stantlarında satılan meyve suyundan uzak durun. Bakteri ve toksini öldüren bir işleme yöntemi olan pastörizasyon işlemine girmemiş olabilir. Günümüzde mağazalarda satılan süt ve meyve sularının çoğunluğu pastörize edilmiş olmasına rağmen raflarda hala pastörize olmayan içecekler olabilir. Bu yüzden etiketleri iyice okuyarak, aldığınız ürünü ne olduğuna dikkat edin.

Bazı Balık Çeşitleri: Bebeğin beyninin gelişimine yardımcı olan omega-3 yağ asitlerine sahip balıklar hamileler için ideal bir yemek seçimi. Fakat bazı bileşenler, bebeğin sinir sistemini etkileyebilen cıvayı yüksek oranda barındırdığından dolayı tercih edilmemelidir. Kılıçbalığı, köpekbalığı ve tilefish gibi bazı özel balık türleri bu nedenle hamilelik süresinde tüketilmemelidir.

Tüketiminde Dikkat Edilecek Gıdalar

Kafein: Kafein için yapılan çalışmalar, orta miktarda zararlı olmadığını göstermiştir. Günde 300 miligramdan daha fazla olmayan kafeinler hamilelikte önerilir. Fakat aşırıya kaçmak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Nitrat Zengini Gıdalar: Sosis gibi yiyeceklerde katkı maddeleri sıklıkla bulunur ve bu maddeler nitrat açısından zengindir. Çalışmalar kesin olmasa da, tüketimi sınırlamak riski azaltır. Bu açıdan bu tip yiyeceklerin tüketilmesi sırasında doktor tavsiyelerine uyulması önerilir.

Alkol ve Sigara: Alkol çoğu doktor tarafından şarap olması halinde önerilebilir. Fakat genel olarak alkol tüketimi ve sigara gibi kötü alışkanlıklar hamilelik süresinde önerilmez ve uzak durulması gerekir.

Tüketilebilecek Gıdalar

Yumuşak Peynirler: Yumuşak peynirler, zararlı olarak bilinse de yapılan araştırmalarda yumuşak peynirler için risk olmadığını göstermiştir. Fakat bu konuda en önemli detay, peynirin pastörize sütten yapılmış olmasıdır.

Pişirilmiş Şarküteri Ürünleri: Izgara tavuk göğsü ve az yağlı mayonez ile hazırlanmış tavuk salatası gibi ürünler, şarküteri ürünlerinde farklı bir öğün hazırlamanızı sağlayacaktır.

Taze Ürünler: Sebzeler ve meyveler gebelik sırasında beslenmenizin en önemli bölümüdür. Çünkü bu besin grubu vitaminler ve lif açısından zengindir. Bütün meyve ve sebzelerin dışını hamilelik döneminde daha iyi yıkamanız gerekir. Aksi halde mikropların vücudunuza alınması ve bebeğinize geçmesi söz konusu olabilir.

 

 

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir