Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi Uygulanmaz?

Normal yolla bebek sahibi olamayan birçok çiftin başvurduğu yöntem olan tüp bebek tedavisi, çiftlere belli koşullarda uygulanabilmektedir. Bu koşulları yapılan testler, anne yaşı vb durumlar belirler.

Tüp bebek tedavisi ilk olarak, 1978 senesinde Edward ve Steptoe tarafından İngiltere’de uygulanmıştır ve ilk uygulanmada, yalnızca tüplerin tıkalı olması durumunda kullanılacağı düşünülmüştür. Bir süre sadece bu amaçla kullanılmıştır. Günümüzde tüp bebek tedavisinin hangi durumlarda kullanıldığında bakılırsa, oldukça geniş bir yelpazeye yayıldığı görülür. Kısırlık, tüplerin tıkalı olması, spermin şeklinin bozuk olması vb gibi problemlerde, çiftler tüp bebek tedavisiyle anne baba olabilmektedirler. Şimdi normal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin çoğu, problemlerini tüp bebek tedavisi aracılığıyla çözebilmektedirler. Birçok olumsuz durumda kullanılabilen tüp bebek tedavisinin, çiftlere uygulanamadığı durumlarda vardır.

Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Uygulanmaz?

Herhangi bir ameliyat sonucunda, kadının yumurtalıkları  alınmışsa, tüp bebek tedavisi bu kişiye uygulanamamaktadır. Kadının, yumurta üretimi özelliği eğer tamamıyla kaybolmuşsa (menopoz), tüp bebek tedavisi olumlu sonuç vermeyecektir ve aynı şekilde rahmi alınmış bir kadında da tüp bebek tedavisi işe yaramamaktadır. Çünkü tedavinin sonunda oluşturulan embriyolar, kadının rahmine  aktarılmaktadır. Çocuk gelişimini normal yolla hamile kalınmasında olduğu gibi, rahim içerisinde gerçekleştirmektedir.

Tüp bebek tedavisinin kimlere uygulanamayacağını tek tek sıralamak gerekirse;

Hiç spermi olmayan ve tedavi ile sperm elde edilemeyen erkekler.

Menopoz dönemine girmiş kadınlar

Hormon düzeyinde bozukluk olan kadınlar

Rahmi olmayan kadınlar,

Yumurtalığı üreme işlemini bitirmiş olan kadınlar, tüp bebek tedavisinden sonuç alamamaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir