Hangi Yumurtalık Kistleri Kısırlığa Neden Olur

Hangi Yumurtalık Kistleri Kısırlığa Neden Olur? Yumurtalıklarda bulunan kistler, kısırlığa neden olabilmektedir. Kist sadece gebelik noktasında değil, kişilerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir sağlık sorunu olduğu gibi yumurtalık kisti kısırlığa doğrudan etkilidir. Bu nedenle kişilerin özellikle kistlere karşı kontrol yaptırması ve uygun görülmesi halinde tedavi alması önemlidir.

 

Hangi Kist Kısırlık Yapar?

Kişiler arasında en çok kısırlığa yol açan kist türü çikolata kisti olmaktadır. Kist, sağlıklı yumurtalık dokusunu azalttığından dolayı giderek kişilerin kısırlık oranı artırmaktadır ve bu konuda sorun yaşayan çiftlerin ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olması çok mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kist sorunu olan kadınların öncelikli olarak tedavi olması gerekecektir.

Uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ile birlikte mevcut kist sorunu ortadan kaldırılarak çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanabilir. Tercih edilecek merkezlerin özellikle bu alanda deneyimli olması ve mevcut sorunu tespit ettikten sonra uygun bir tedavi yöntemi sunabilme imkanının bulunması önemlidir. Yumurtalık kistleri sadece gebelik değil, çok daha ileri ve hayati tehlike taşıyan rahatsızlıklara dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmaktan ziyade kişilerin hayati tehlikesini ortadan kaldırması ve kendi sağlığını daha iyi hale getirebilmesi adına bu konuda desteğin alınması gerekecektir.

Kadınlar bu alanda hizmet veren sağlık merkezlerine müracaat ettikten sonra gerekli olan tüm kontrolleri ve testleri yaptırarak kist konusunda gerekli tıbbi desteği alabilir. Üstelik bu konuda soru işaretleri bulunan ve endişe duyan kişilerde gene uzmanlardan alacakları destekler sayesinde mevcut durumu daha iyi hale getirebilir.

novafertil

2 thoughts on “Hangi Yumurtalık Kistleri Kısırlığa Neden Olur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir