Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Tüp bebek tedavi yöntem ve uygulamaları baş döndürücü hızla gelişiyor. IMSI, Embriyoscope, dondurma teknikleri, chipe uygulamaları bunlardan bazıları. Önemli olan yeni tekniklerin hangi çiftlere, ne zaman, nasıl uygulanacağıdır. Tüp Bebek Merkezi seçimi için ailenin yenilikleri takip ederken tedavide güvenilir kurum, deneyimli ekip, merkeze ait eve canlı çocuk götürme oranına mutlaka dikkat etmesi gerekir.

Çalışanların Durumu Önemli

Tüm bu sistemin çalışmasında hastanın tüp bebek merkezinden girdiği andan işlemlerinin son bulmasına kadar tüp bebek bünyesindeki çalışanlar ,doktorlar dahil bir bütün içinde olması ve hastalarında özellikle buna başlangıçta çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sonuçta 15 günde olsa 1 ayda olsa siz bu insanlarla birlikte pek çok insanla hatta ailenizle paylaşamadığınız şeyleri paylaşacaksınız. Bu kısa bir zamanda olsa insanın hayatında unutulmayacak anlara sebep olur.Biz çalışmalarımızda her türlü teknik avantaj ve alt yapıdan öte bunu düstur edinerek yola çıktık. Her şey tüp bebek yapmakla da bitmiyor. Olumlu yada olumsuz sonuçları paylaşmayı , dünyaya gelmiş cici yavrularımızı takip etmeyi ve bazen onların sağlık sorunlarında yol gösterici olmayı bilmeli ve yapmalıyız. Kapımızdan bir çift girdiği zaman sadece bir hasta olarak görmek yetmez. Pek çoğunda cinsel problemler aile içi çatışmalar olabilir. İşte böyle durumlara da tüp bebek başarısızlığı başlamıştır. Onun içi biz öncelikle psikolojik destek verme taraftarıyız ve bunun için son derece deneyimli psikologları bünyemizde barındırıyoruz.

Sadece kadın doğumun verdiği kararlarla yürümek yerine yine androlog ve embriyolog arkadaşlarımızda aldığımız destek ve ortak kararlarla hareket ediyoruz. Bunu için her gün yapılan ve gün içinde gerekirse tekraren tekrar oluşturulan konseylerimizle riskin paylaşılması kararların çoğaltılması ve eşler için en uygun yolun çizilmesine sağlıyor. Kurum içinde çalışan personelimiz gelen ger çiftin duygularını anlar ve bazen saatler süren hikayeler tanıdık olabilirler.İşte kapıdan girildiği her ailenin bilmediği ama hissetmesi gereken başlangıçta bunlardır.

Gelelim teknik alt yapılara ve doktorlara. Kliniğimiz müstakil ve sadece tüp bebekle ilgilenir. Branş doktorlarımız öğrenme eğrilerini çoktan aşmış son derece deneyimli insanlardır. Siz önce havayı hisseder ve sonrasında konunun ehli olan insanları ararsınız. Bu en tabi hakkınızdır.

Deneyim Aranacak Önemli Kriterlerden

Bu işte deneyim her işte olduğu kadar önemli olmasına rağmen bir derece daha önemlidir. Çünkü çocuk isteyen ailelerin pek çok maddi ve manevi sorunları olabilir. Siz hiç bir ihmalkarlık yapamazsınız. Belki önce altta yatan genetik sorunlar vardır. Onları tespit etmeniz öncelikli olabilir. Hiç çocuk şansı olmayan bir çift ile karşılaşabilirsiniz. O zaman tedavileri başlamak anlamsız olabilir. Bu çok makul olarak anlatılmalı ve harcanacak duygular ve maddiyat için hastalar telkin edilip bilgilendirilmelidir. Tüp bebek öncesi hormonal değerlendirmeler , genetik analizler belki öncesinde yapılacak röntgen filmleri yada cerrahi uygulayarak tüp bebeksiz çocuk olması için tüm yollar değerlendirmelidir. Nitekim gün içinde uzmanlar yüzlerce hastayı muayene eder bazen hiç tüp bebek kararı çıkmaya bilir..

Artık tüp bebek süreci başladıysa en iyi yumurta elde etme protokolleri spermi en iyi hale getirme çalışmaları başlar. Bu her hasta için farklıdır. Hiçbir insanın yüzü diğerine benzemez. Aynen hiç çiftin sorununu da diğeri ile aynı değildir.Onun için başarılı yada başarısız hastaları çiftlerin kendileri için örneklemesi uygun olmaz. Zaman içinde yumurtalar olgunlaşır Eğer eşinizin spermi yoksa veya tedavilerle çıkmamışsa son derece deneyimli mikro cerrahi yöntemlerle sperm aranmaya başlanır. Bu bazen yumurta toplamadan önce bazen de yumurta toplamayla aynı gün olabilir. Sizin için bulunan spermler dondurulur ve bir sonraki çocuk istemi için nerdeyse 10 yıla kadar saklanabilir. Bu ülkemizde tamamen kanunları izin verdiği çerçevede yapılır. Yumurtalar toplanıp spermler hazırlandıktan sonra yeni aşamalar ve çok titiz çalışmalar başlar.Bu aralıkta sürekli olarak embriyologlar ve doktorlar dialog halindedir. Her zaman en iyi olan ve en doğru olan yol aranır. Embriyolojik takipler çok özel mediumlar kullanılır bunları en kaliteli olanları ve hastaya uygun olanları seçilir. Bu aşamlarda eğer isterseniz erken embriyo gelişimini takibi embriyoskoplar ile yapılır ve en iyi bölünen ve döllenme yeteneği en iyi embriyolar sizin için seçilir. Spermlerin klasik yönetmel seçilmesi dışında mikro chip kullanılarak seçilmeside yine sizin isteğinize bağlıdır. Tüm bu uygulamalarla gebelik başarınız artırılmaya ve başarıya doğru ilerlenir. Bu aşama işler yine bitmez.Eğer işitme engelli , otistik, anemisi olan veya kemnik iliği kanseri olan kardeşler var ise iyi bir genetik lat yaoı devreye girer. İşitme negeli geni taşımayan çocuklar seçilir .Lokoz (kan kanseri için doku uyumlu kardeşler tercih edilir. Ya da başarısız tüp bebk ve düşükleriniz varsa genetik problemi olmayan embriyolar seçilir.. Tüm bunları embriyo transferi öncesi yapacağnız biyopsiler ve preiplantasyon genetil çalışmalar ile ortaya koyarsınız. Sonuçta sağlam ve bazen istene embriyolar bulunur ve tarnsefr edilir. İşte bu aşamlarda sizi sürekli arayan düşünceleriniz alan yapılacakları paylaşacak bir ekip her şeyin üstünde ve çok önemlidir. Artık sadece ymurta ve spermi birleştirerek tup bebek uygulamsı tarıhe gömülmüştür. Elinizde ekip ve ekipmenlarla ancak böyle sorumlulukların altına elinezi hatta gövdenizi koyarsınız. Transfer işelme sonrası her şey bitme z yeniden başlar. Gebeler için öneriler takipler ve problemler için sürekli temas halinde bulunmak gerekir. Negatif sonuçlarda her şeyi, yeniden masaya yatırır eksik ve fazları değerlendirir ek öneriler ve çarelere yönelirsiniz.

Sonuç Olarak

Şu ana kadar mızansen bir havada neler dikkat etmeniz gerektiği size sıkmadan anlatmaya çalıştım.Her şey karşılık güven ve sevgi ile başlar.senelr sonra eşler ve çocukları ile karşılaşınac yada sizi ziyaret ettiklerinde ne kadar önemli olaylar imza attığınızı bir kez daha anlarsınız.Bu sizde bir sonraki uygulamlarda daha ciddiyet ve daha çok çaba duygusu uyandırır. Yazmın başında da değindiğim gibi her şey çok hızlı gelişiyor.Sizler bunu basından bizler kaynağından takip ediyoruz.Karşılık konuşmalar ve bilgi eksikliklerini tamamlayarak inanarak sizlerle yola çıkmya hazır tam teşekküllü bir merkez olduğmuza inanıyoruz. Yapılan her şey kanıta dayalı ve kurallar çerçevesinde olduğu sürece en doğruya ve başarıya ulaşmak mümkün. Siz ve biz tüp bebek uygulayanlar her zaman paylaşmak ve mutluluk umuduyla…..

-Op.Dr.Ahmet ŞALVARCI

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir