ICSI Yöntemi ve Ayrıntıları Nelerdir?

ICSI yöntemi mikroenjeksiyon olarak adlandırılan tüp bebek aşamalarından biridir.

ICSI Yöntemi ve Ayrıntıları Nelerdir?

İki farklı şekilde uygulanabilen tüp bebek yöntemlerinden biri olan mikroenjeksiyon (ICSI), klasik tüp bebek uygulamasına göre farklıdır. Ancak her ikisinde de ilk olarak tedavi yöntemi belirlenip, yumurtalık geliştirici ilaçlara başlanmaktadır. Ardından OPU denilen yumurta toplama aşamasına geçilir. Yumurtaların toplanabilmesi için ise yeterli olgunluğa ulaşmaları gerekir. Bu aşamada baba adayından sperm örneği alınır, fakat alınamıyorsa mikro tese yöntemi ile sperm elde edilir. Elde edilen yumurta ve sperm hücreleri laboratuara alınır. Bu aşamadan sonra klasik tüp bebek ile mikroenjeksiyon (ICSI) birbirinden ayrılır. Klasik tüp bebek yönteminde yumurta ve spermlerin kendi kendine döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyonda döllenme şansı uzmanlar tarafından arttırılır. Daha sonra her ikisinde de oluşan embriyo anne rahmine transfer edilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi kimler için uygulanır?

Bu yöntem kısırlık oranı oldukça artmış erkekler için uygulanır. Dolayısıyla bu erkeklerde, spermlerinin sayıları ve hareketliliği azdır. Bunun yanında sperm yapıları da bozuk olur. Mikroenjeksiyon yönteminde sperm sayısı arttırılmaz. Sadece döllenme şansı arttırılır. Ayrıca sperm hareketliliğinin düşük olması, yumurta zarını aşmasında problem oluşturur. Mikroenjeksiyon uygulaması, bu problemi de ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu yöntemin diğerine göre avantajı ise, kaliteli spermleri seçebilme olanağının olmasıdır.

Mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması gereken durumlar nelerdir?

Daha önce gerçekleşmiş ve olumsuz sonuçlanmış tüp bebek tedavilerinden sonra kullanılır. Çünkü klasik tüp bebek yönteminde döllenme kendiliğinden gerçekleştiğinden, iş biraz şansa kalır. Fakat mikroenjeksiyonda döllenme oluşturulur. Ayrıca baba adayında sperm saptaması gereken durumlarda da bu yöntem kullanılır. Bu yöntem sonrası dünyaya gelen bebeklerde herhangi bir anormallik gözlenmemiş, gayet normal oldukları tespit edilmiştir. Yanı sıra bu yöntem, klasik tüp bebek yöntemine göre daha çok tercih edilmektedir.

novafertil

1 thought on “ICSI Yöntemi ve Ayrıntıları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir