ilac-kullanmadan-tup-bebek-tedavisi-uygulanabilir-mi

Tüp bebek tedavisine karar verildiği andan itibaren bireyler ilaç tedavisine tabi tutulur. Fakat ilaç kullanmadan da tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

İlaç Kullanmadan Tüp Bebek Tedavisi Uygulanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler, herhangi bir tüp merkezine gidip tedaviye başladıkları andan itibaren, birçok ilaç ile tedavi edilmeye başlarlar. Bu süreç çoğu zaman her iki tarafı da ruhsal ve psikolojik anlamda zorlayabilmekte ve tüp bebek tedavisinin başarı oranını düşürebilmektedir. Bu sorunlardan kaynaklı olarak, bireylerin merak ettiği durum, ilaçsız tüp bebek tedavisinin yapılıp yapılmadığı. İlaçsız tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir ancak bazı risklerin de alınması gerekmektedir.

İlaç Kullanmadan Tüp Bebek Tedavisi Uygulanabilir Mi? ve Bu Tedavi Nasıl İlerler

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri, zaman zaman hastalarına zarar verebilir ve bu durum da tedavinin gidişatını etkileyebilir. Anne ve baba adayı diledikleri takdirde, klasik tüp bebek tedavisi yerine ilaçsız tüp bebek tedavisini tercih edebilirler. İlaçsız tüp bebek tedavisinde, çok az miktarda hormon tedavisi uygulanabilir. Yumurtaların büyüme süreci gözlemlenir ve beklenen boyuta ulaştığında, anestezi yardımıyla yumurtalar toplanır. Laboratuvar ortamında bekleyen yumurtalar olgunlaşınca, baba adayının spermi alınarak yumurtanın içerisine enjekte edilir. Özellikle, ilaçlara karşı hassasiyeti olan anne adayları ve hormon tedavisi kanserli hastalara uygulanamayacağı için bu hastalara da, ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanabilecek en iyi yoldur. Bunun yanı sıra polikistik over sendromuna sahip kişiler için de önerilebilecek yollardan birisidir.

İlaç Kullanmadan Tüp Bebek Tedavisi Uygulanabilir Mi?

Fakat ilaçsız tüp bebek tedavisine karar veren anne ve baba adayının bir takım olumsuzlukları da bilmesi gerekir. İlaçsız tüp bebek tedavisi ile klasik tüp bebek tedavisi karşılaştırıldığında, ilaçsız tüp bebek tedavisinde sonucun olumsuz olma olasılığı daha yüksektir. Bununla beraber, yumurtaların kalitesi, beklenenin altında olabilmektedir.

İlaçsız tüp bebek tedavisindeki avantajlar;

-İlaç kullanılmadığı için yan etki yoktur.

-Enjeksiyon sayısı en fazla 3’tür.

-Klinik kontrol sayısı oldukça azdır.

-Klasik tüp bebek tedavisine göre çok daha kolay bir süreçtir.

-Kan alma adımı ilaçsız tüp bebek tedavisinde yoktur.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir