İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün müdür?

Günümüzde tüp bebek yöntemine başvuran adayların bazıları, tedavide kullanmak zorunda oldukları ilaçlara karşı hassastır. Bu durumla karşı karşıya gelenler, başka bir tedavi seçeneği olan ilaçsız tüp bebek yöntemini uygulamaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün müdür?

Çocuk sahibi olmak isteyen adaylar olası bir sorunla karşılaştıkları zaman tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Ancak adayların hepsine aynı tedavi yöntemi uygulanamaz. Uygulanamama durumlarından bir tanesi de ilaçlara karşı hassasiyet gösteren adaylardır. Bu hassasiyet neticesinde, yumurtalıkları aşırı cevaptan dolayı akciğer ve karaciğerde sıvı toplanması ile karşı karşıya gelinmiştir. Bu duruma overin hiperstimulasyon sendromu (OHSS) denir. OHSS ihtimali olan hastalara önerilen tedavi yöntemi ilaçsız tüp bebek uygulamasıdır. Bu uygulama aynı zamanda endometriozis veya ilaçlara tepkisi az olan hastalarda da kullanılmaktadır. Özellikle hormon tedavisinin kesinlikle yasak olduğu kanser tedavisi gören adayların tercih ettiği paha biçilmez bir yöntemdir.

Klasik tüp bebek yönteminden farkı nedir?

Uygulama süresi toplamda 8 ile 10 gün arasında olan ilaçsız tüp bebek yönteminde, adayların merkeze 1 veya 2 defa 30’ar dakika aralıklarla gelmeleri yeterlidir. Yani klasik tüp bebek tedavisine göre en büyük avantajlarından biri kısa sürede ve daha kolay olmasıdır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde yumurtaların tamamı büyümeden toplanıp laboratuarda olgulaştırılırken, klasik tüp bebek yönteminde ise yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştıktan sonra işlem altına alınır. Ayrıca İlaçsız tüp bebek tedavisinde adaylara çok az oranda hormon takviyesi yapılır. Hatta bazen o bile yapılmaz. İlaçsız tüp bebek tedavisinde ki başarı oranı kabul edilebilir düzeydedir. Diğer yönteme göre başka avantajları ise; yan etkisinin olmaması, komplikasyonlara yol açmaması ve kan alma işleminin olmamasıdır.

İlaçsız tüp bebek yönteminin dezavantajları nelerdir?

Bu tedavi yönteminin diğerine göre birçok avantajı olsa da en büyük dezavantajlarından biri, istenilen kalitede yumurta elde etmenin mümkün olmamasıdır. Dolayısıyla hamilelik oranları klasik tüp bebek yöntemine göre daha düşüktür. Başarı oranı ise %30’dur.  Tüp bebek yöntemlerinde maliyeti oluşturan en büyük unsur ilaçlardır. Diğer bütün işlemler aynı oranda maliyete tekabül eder. Dolayısıyla bu durumda ilaçsız tüp bebek yöntemi daha ekonomiktir.

Categories:

novafertil

1 thought on “İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün müdür?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir