İlaçsız Tüp Bebek Uygulaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok anne ve baba olmak isteyen kişinin başvurduğu tüp bebek tedavisinde, farklı farklı uygulamalar yapılmaktadır.İlaçsız tüp bebek uygulaması da bunlardan biri.

Tüp bebek tedavisi, inferilite diye adlandırılan kısırlık problemine çözüm bulmak amacıyla mevcuttur. Başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi biçimidir. Genellikle ilaçlı olarak uygulanan bu tedavi, kimi zamanda ilaçsız olarak uygulanmaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Uygulaması nedir?

Klasik, yani ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanırken, işleme alınmak için yumurtaların olgunlaşması beklenmektedir. Fakat ilaçsız, yani tıptaki adıyla IVM tedavisinde, toplamak için yumurtaların olgunlaşması beklenmez. Yumurtalar olgunlaşmadan alınır ve laboratuar ortamında olgunlaştırılır. Bu tedavinin uygulanma amacı, hastayı ilaçtan görebileceği yan etkilerden korumaktır. Aynı zamanda ilaca karşı hassasiyeti olan kişiler için bu uygulama avantaj sağlar. Ancak İlaçsız tüp bebek tedavisi tamamen ilaçsız yapılmamaktadır. Çok az miktarda hormon takviyesi yapılır. Bu miktar hastanın ilaçtan etkilenmeyeceği şekilde ayarlanır. Daha sonra mikroenjeksiyon yöntemi ile baba adayından sperm hücreleri alınarak yumurtalara enjekte edilir. Son olarak elde edilen embriyoların rahim içine transferi sağlanır. Türkiye’de adaylar tarafından çok fazla tercih edilmeyen bu yöntemin başarı oranı %30’dur. Ancak bu uygulamada başarıyla sonuçlanmış pek çok tedavi mevcuttur. Gebelik ihtimali düşük olsa da, birçok avantajı vardır. Bunlar;

  • Tedavinin kısa sürmesi
  • Daha kolay olması
  • Yan etkisinin olmaması
  • Daha az enjeksiyon sayısı
  • Komplikasyonlara yol açmaması
  • Klinik ziyaretinin az olması
  • Kan alma işleminin olmaması

İlaçsız tüp bebek tedavisine kimler başvurmalıdır?

Bu tedavi, öncelikle ilaçlara karşı aşırı hassasiyeti olan kişilerde uygulanır. Bunun nedeni, bu kişilere uygulanan ilaçların yumurtaları aşırı uyarmasındandır. Yumurtalar aşırı uyarıldığı takdirde, karında ve akciğerde sıvı toplanması meydana gelebilir. Adayların bu durumuna PKOS (Polikistik over sendromu) ismi verilir. Yanı sıra bu yöntem; endometriozis hastalarında, ilaçlara tepkisi zayıf olanlarda ve hormon takviyesinin kesinlikle yasak olduğu kanser hastalarda uygulanmaktadır.

novafertil

1 thought on “İlaçsız Tüp Bebek Uygulaması Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir