polikistik-over

Türkiye’de daha çok incili kadınlar olarak da  bilinen rahatsızlığın genel adı polikistik over hastalığıdır. Rahatsızlık ultrason ile yapılacak basit bir kontrol ile tespit edilebilmektedir.

Polikistik Over Nedir?

Yumurtalık bölgesindeki yumurta adaylarının fazla sayıda olması ve  inci kolye gibi dizilmiş olması durumunda, incili kadınlar (polikistikover) rahatsızlığından söz edilebilir. Polikistikover sendromunun en tipik belirtileri şeker hassasiyetidir. Öyle ki insüline karşı direnç göstermeye başlayan vücut, çok farklı tepkiler verecektir ve bu sayede rahatsızlık kolay bir şekilde belirlenebilir.

Polikistik Over Neden Olur?

Bu rahatsızlığın neden olduğuna dair bugüne kadar yapılan araştırmaların net bir sonuç vermediği bilinmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak geliştiği tahmin edilen bu rahatsızlıkta özellikle kadınların kendi vücudunu dinlemesi ve beklenmedik gelişmeler sonrasında uzman doktordan gerekli desteği alması gerekir. Özellikle aşırı ve dengesiz beslenmenin bu tip sorunlara yol açtığı tahmin edilmektedir.

Halk arasında kanser olarak ta tanımlabilen incili kadınlar, bir kanser değildir ve bu nedenle hayati risk taşımaz. Aynı zamanda incili kadınlarda ameliyat zorunlu değildir ve bazı durumlarda bu oluşumların alınmaması gerekebilir. Bu rahatsızlıkta özellikle yaşanılan sorunlara bağlı olarak iki farklı türden söz edilir. Birinci gruba giren kişilerde hastalık daha hafif görülür ve tedavi genelde gerektirmez. Özellikle kilo artışı ve beslenmeye dikkat edilmesi halinde polikistikover daha hafif bir şekilde atlatılabilir. Fakat kilo problemi yaşayan, çok aşırı bir kilo alımı olan, tüylenmede artış ve saçlarda dökülmesi artan kişilerde hastalığın daha ileri seviyede olduğu görüldüğü anlaşılmaktadır. Özellikle bu durumdaki kişilerin şeker hastalığına yakalanması da sıklıkla görülen sorunlardan bir tanesidir. Bu tür durumlarda ise kişilerin mutlaka tedavi olması gerekir.  Uygun bir tedavi ile birlikte incili kadınların bu rahatsızlığı kontrol altına alınabilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir