İnfertilite Cinsel İlişki Problemlerine Bağlı Olabilir mi?

Toplumumuzda cinsellik ve kısırlık problemi arasında doğrudan bir ilişki olduğuyla ilgili yanlış bir kanı vardır. Peki infertilite cinsel ilişki problemlerine bağlı olabilir mi?

İnfertilite Cinsel İlişki Problemlerine Bağlı Olabilir mi?

Oysa bu iki alan birbirlerini doğrudan etkilemeyen, birbiri üzerinde hayati etkiler oluşturmayan alanlardır. Bir çiftin cinsel problemleri, fiziki ya da psikolojik olarak tezahür eder. Bu sorunların kendine has tedavi süreçleri vardır.

Kısırlıkta Tedavi Süreci

Kısır olan çiftler, teknik anlamda cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Bu onların cinsel yaşamlarıyla ilgili doğrudan bir işlev sorunu değil, sadece bir şekilde gebeliğin gerçekleşmeme durumudur. Fakat ülkemizde kısırlık öyle bir fobi olarak lanse edilmiştir ki kısır olan kişiler cinsel kimliklerini bu süreçte adeta kaybetmektedir. Bazı çiftlerde öz güven kaybına, cinsellikten soğumaya, hatta boşanmalara kadar gidebilmektedir. Oysaki bu çok doğal ve herkesin karşılaşacağı bir problemdir.

Kimi çiftler gebelik açısından verimli olan yumurtlama günlerinde çeşitli nedenlerden dolayı ilişkiye girmiyor. Fiziki yorgunluk, psikolojik açıdan uygun zeminin oluşmaması, eşler arasındaki uyum sorunu, boşalamama gibi nedenlerle gebelik gerçekleşmemektedir. Bu çiftlerin öncelikle cinselliklerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına engel olacak diğer sorunlarını çözmelerini gerekir. Gebeliğin oluşması için ilk önce çiftlerin sağlıklı bir şekilde birleşmeleri gerekir. Kısırlık zaten bu bileşme gerçekleştiği halde gebeliğin gerçekleşmeme halidir. Toplum ciddi anlamda bilinçlenmediği sürece kısırlık, cinsellikle doğrudan ilgili bir meseleymiş gibi algılanmaya devam edecektir. Bu da kısırlığın ülkemizde bir tabu olarak algılanmasının süreceği anlamına gelmektedir. Kısırlık sadece bazı çiftlerde cinsel isteksizlik olarak kendini var edebilir.

novafertil

1 thought on “İnfertilite Cinsel İlişki Problemlerine Bağlı Olabilir mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir