infertilite destek grupları

logo

NOVAFERTİL İNFERTİLİTE DESTEK GRUPLARI

Grup Terapisinin Amacı:

Bir çiftin çocuk sahibi olamaması, beraberinde başlattığı tedavi süreci, maddi ve manevi açıdan oldukça zorlu bir süreçtir.

Tedavi sonucunun belirsizliği, sosyal desteğin yetersizliği, çevre baskısı gibi birçok neden bu süreçte çiftlerimize duygusal açıdan baş etmeleri güç bir ortam oluşturmaktadır.

İnfertilite tedavisi gören pek çok çift yalnızlık, sık ağlama, öfke, suçluluk ve değersizlik duyguları, sosyal aktivitelerden uzaklaşma, günlük aktivitelere olan ilgi ve isteğin azalması, enerji ve motivasyon eksikliği, yaşama karşı ilgisizlik ve umutsuzluk, konsantre olmakta güçlük, kendini, olayları ve ilişkileri negatif değerlendirme, iştah bozuklukları, uyku düzeninin bozulması, yorgun, huzursuz ve aşırı kaygılı olma, infertilite tedavisinin başarısı konusuna aşırı yoğunlaşma ve bu konularda aşırı endişeli olma, kendine zarar verme, intihar ve ölüm düşünceleri gibi durumlar yaşadıklarını ifade etmektedirler.
Bu konuda yapılan araştırmalar, psikolojik desteğin, infertilitenin çiftler üzerinde yarattığı negatif etkileri azalttığını ya da ortadan kaldırdığını; ayrıca hali hazırda sürdürülen tıbbi tedavideki başarı şansını arttırdığını göstermektedir.
Grup Terapisi Ana Başlıkları:

• İnfertilite ve tedavisi ile ilgili bilgilendirme

• İnfertilite ve tedavisi ile ilişkili, çiftlerde gelişen duygusal değişimlerle başa çıkma

• Tıbbi tedaviler sürecinde yaşanan hayal kırıklıklarının, suçluluk, değersizlik ve başarısızlık duygularının paylaşımı

• Stresin infertilite üzerine etkisi

• Tanı konabilen bir psikolojik rahatsızlık ortaya çıkmışsa (anksiyete veya depresyon gibi) bunların tedavisine yönelik çözüm yollarının aranması

• Stresle Başa Çıkma

• Gevşeme Teknikleri
Kişi sayısı: En fazla 6 kişiden oluşturulacak gruplar
Katılımcılar: Çocuk sahibi olamayan ve infertilite tanısı almış, infertilite tedavisine başlayacak ya da sürdürmekte olan kişiler

Terapist: Psikolog Atiye KAYTAZOĞLU

Grubun Oluşturulması: Gruba katılmak için merkezimizde ya da merkezimizi arayarak kayıt yaptırabilirsiniz. Uygun sayıda kişiye ulaşıldıktan sonra terapi seanslarımız başlayacaktır. Terapinin hangi gün ve saatte olacağı ile ilgili bilgilendirme size yapılacaktır. Seanslarımız haftada bir kez 1 saat olarak belirlenmiştir. Toplamda 3-4 seans kadar sürmektedir.
Ücret: Seanslarımız ücretsizdir

Telefon: 0332 323 51 51

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir