IVF Tedavi Sürecinde Stresle Nasıl Baş Edilebilir?

Bugünlerde hemen hemen her türlü hastalığın ya da problemin altından stres kelimesi çıkıyor. Oysa stres her zaman her koşulda kötü bir kavram değildir. Bazı durumlarda stresin varlığı bizi güvende tutar, bizi daha hazır kılar ve motive eder. Stresin varlığı, enerjinin de varlığı anlamına gelir. Adrenalin açısından yüksek durumlarda vücutta belli değişimler gözlenir. Örneğin kalp atışları artmaya başlar, kan basıncında artış olur, kaslarda sıkılma söz konusu olur. Bunlar, kendinizi rahat hissetmeniz durumunda olumlu özellikler olarak hanenize yazılabilir.

IVF Tedavi Sürecinde Stresle Nasıl Baş Edilebilir?

Tehlikelere karşı koruma ve uyarıcı görevi olan stres, kişinin kendini pek iyi hissetmediği zaman dilimlerinde karşısına çıktığında ise bir belaya dönüşebilmektedir. Hele ki kronikleşmeye başlayan stres problemi hem bazı hastalıkların tetiklemesine neden olur, hem de tedavi süreçlerine zarar verir. Kişi kronik olarak stres probleminin farkında ise bunu kontrol altına almayı öğrenmek durumundadır.  Stres kişide depresyona, kaygı bozukluğuna, kalp sorunlarına ve üreme problemlerine neden olur. Özellikle IVF Tedavisi sürecinde stresin varlığı büyük sorunlar teşkil eder. Öncelikle çiftlerin kendilerini iyi hissettikleri bir hastanede tedavi ettirmeleri önemlidir.

Mekanın ve doktorun yarattığı güven, tedavi sürecinde stresin önüne geçer. İnternette kaynağı belli olmayan, güvenilmez platformlardan ya da yorumlardan kaçının. Strese karşı bazı nefes tekniklerini, sportif aktivitelerini uygulayın. Strese neden olan konudan uzak durun, sıklıkla o konuyu düşünmekten ve o konu hakkında konuşmaktan vazgeçin Tüp bebek tedavisi uzun ve sabır isteyen, sonunda da başarılı olma olasılığı yüksek bir süreçtir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir