kadinlarda-kisirlik-nedenleri-tedavisi

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Ve Tedavisi Hiç şüphesiz her kadın evlenip çocuk sahibi olmak ister. O çocuğunu kucağına alıp anne olma duygusunu yaşamak ister. Ama ne yazık ki günümüzde her 100 çiftin 15’i kısırlık sorunuyla karşı karşıya.

Artık günümüz teknolojisi ile tüm kısırlık sorunları çözülebilmektedir. Ama erken menopoz yaşayan bir kadının veya hiç sperm hücresi bulunmayan bir erkeğin tüp bebek tedavisi yöntemine başvurma çabaları ne yazık ki boşuna oluyor. Bunun dışındaki kısırlık vakalarında ise sadece normal yöntemler ile çocuk sahibi olma şansı çok çok düşük olan kişilerin tüp bebek tedavisine başvurmaları sonucunda büyük ihtimalle yüzlerinin güleceğini söyleyebiliriz. Bireye, tam olarak kısır diyebilmek için bir çok tetkikler ve muayenelerin uygulanması lazım ve bu işlem de bir hayli uzun sürüyor. Yapılan araştırmaların sonucunda bir kişide birden fazla kısırlığa yol açan sorun bulunabilmekle birlikte bireylerin %15’inde kısırlığın sebebi saptanamıyor.

Kadındaki en önemli kısırlık sebeplerinden birkaçı yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır.

Yumurtlama bozuklukları:

Kadın bireyde en sık olarak görülen kısırlık nedenlerinden birisi yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama (yumurtanın yumurtalıklar dışına atılması) işlemi olmaksızın döllenme ve gebelik de oluşamaz. Yumurtlama bozukluğu, yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması demektir. Ayrıca adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi durumunda da çoğu zaman yumurtlama bozukluğu durumu görünebilir. Ayrıca tam tersi, adetlerin tamamen düzenli olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir.
Yumurtlama bozuklukları başlıca üç grupta toplanabilir

Yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanamaması: Bu durumda kadında ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görülmez.

Beyin sapından(hipofiz) süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanması: Bu durum çoğunlukla bu bölgedeki iyi huylu bir tümörün varlığına bağlı olmakla beraber bazen hiçbir neden de bulunamaz. İyi huylu tümörler cerrahi yollarla çıkarılabilir. Bulunamadığı durumlarda çeşitli ilaç tedavileriyle prolaktin seviyeleri düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.

Polikistik over sendromu: Bu hastalıkta genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir (yılda yaklaşık 3 – 4 adet). Bazı hastalarda adetler hiç görülmezken bazılarında ise tamamiyle normal olabilir. Hastalar genellikle yavaş yavaş şişmanlarlar. Hastanın cildinde ve saçlarında yağlanmalar, sivilce gibi problemler de sıkça görülür. Yumurtalıklarda normalden fazla sayıda yumurta buluursa bunlar erkeklik hormonu salgılayarak normal yumurta gelişimini de büyük oranda engeller.

 

 

Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması:


Tüplerin birazının veya tamamının tıkalı olması durumu ise sperm ile yumurtanın buluşmasını engeller ve döllenme ile gebelik işlemini olumsuz yönde etkiler. Tüplerdeki bu hasar ile birlikte daha önce geçirilmiş herhangi biri enfeksiyon, endometriozis veya ameliyat sonrasında kalan karın içi yapışıklıkları tarzında çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Tüpler bir dış gebelik sonucu da hasara uğrayabilir. Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedenidir. Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturur.

 

Endometriozis


Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Ve Tedavisi rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında gelişmesi durumuna Endometriozis denir. Endometriozis, en sık olarak rahimi yerinde tutan bağlara yerleşir. Diğer sık görüldüğü bölgeler ise rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtalıklardır. Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar. Karın içinde oluşan bu küçük kanamalar zaman içinde iltihap’a benzer yangısal bir durum oluşturur ve yapışıklıklara sebebiyet verir. Endometriozis, yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna da neden olabilir. Bu oluşan kistlere ise endometrioma denir.

Endometriozisin en önemli belirtileri ise adet öncesi ve adet sırasında ağrı, ilişki esnasında veya sonrasında ağrı, düzensiz şiddetli adetler ve kısırlık olmakla birlikte daha az görülen diğer belirtiler ise yorgunluk, adet esnasında bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi ve İshal, kabızlık gibi diğer sindirim sistemine ait çeşitli belirtilerdir. Bunların dışında bazı kadınlarda endometriozis belirtileri gözükmez. Endometriozisi olan kadınların yaklaşık olarak yüzde 50’sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi gerekmektedir. Kısırlık sorunu için başvuran kadınların %25’inde endometriozis saptanır.

 

 

Rahim ağzına ait problemler:

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Ve Tedavisi Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (mukus) ait bozukluklar da kısırlığa sebebiyet verebilir. Rahim ağzından salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonları etkisi altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. İyi huylu, örneğin Poliip gibi tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler de kısırlığa neden olan faktörler arasında yer alır.

 

Alerjik nedenler:


Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Ve Tedavisi alerjik nedenler ise kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri oldukça zordur. Spermlerde veya mukusta çeşitli alerjik nedenler bulunabilir. Bu alerjik durumlara Antisperm antikorları adı verilir. Tedavi etkinliği belli değil ve tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı değildir. Bu yüzden rutin olarak gerekliliği tartışmalıdır.

 

novafertil

3 thoughts on “Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Ve Tedavisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir