Kadınlardaki En Önemli Kısırlık Sebepleri

Kadınlar, çeşitli nedenlere bağlı olarak kısırlık problemi yaşarlar ve bu doğurganlıklarına engel olabilir. Peki kadınlardaki en önemli kısırlık sebepleri nelerdir? Her kadın bebeğini kucağına alıp, annelik özlemini gidermek ister. Fakat bazı kadınları ne yazık ki bu konuda diğerleri kadar şanslı değildir. Gelişen teknoloji ile beraber alternatif çözümler üretilebilmekte, böylece sorunlar kısa ya da uzun vadede çözüme kavuşturulmaktadır. Fakat bu süreç içinde kadınlar ciddi anlamda psikolojik tahribata uğramaktadır.

Kadınlardaki En Önemli Kısırlık Sebepleri

Çiftlerin yaklaşık % 15-20’sinde böyle bir problemden söz edebiliriz. Kısırlık ile alakalı tanı konulabilmesi için çeşitli muayeneler gerçekleştirilir. Bu durum, uzun bir süreç yaratabilir.  Bazı çiftlerde bugünkü gelişmelere rağmen kısırlığın nedenleri tam manasıyla açıklanamaz. Bunun dışında klasik anlamda kadınlarda kısırlığa neden olacak etkenler arasında tüplerin tıkanma sorunu, endometriozis rahatsızlığıyla da yumurtayla alakalı hasarlardır. Yumurta hasarları bu nedenlerin en başına yer alır.

Yumurta olmadığında döllenme veya gebe kalma durumu gerçekleşemez. Yumurtanın az olması da tatmin edici değildir. Hem yüksek sayıda hem de kaliteli yumurta hayati önem taşır. Yumurta üretimini tetikleyen hormonlar bazı insanlarda eksik olabilir. Bu da yumurtlama bozukluğuna neden olur. Bunun dışında polikistik over sendromu kaynaklı sorunlar da oldukça yaygındır. Bu tip durumlarda yılda 3 ya da 4 defa regl olunur. Endometriozis ise kısır rahatsızlıkların % 20’sini oluşturur. Adet esnasında aşırı ağrı ve ishal gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bunların dışında bazı alerjik sebepler de kısırlık için zemin hazırlayabilir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir