miyomlar

Kadınlara özgü rahatsızlıklardan bir tanesi olan miyomlar, rahim içersinde oluşan küçük et benlerine verilen isimdir. Özellikle gebelik kayıpları ve üreme bozukluğu noktasında etkili olduğundan dolayı hamilelik sürecine giren kadınlarda çok ciddi riskler taşıyabilmektedir.

Yapılan son araştırmalar ile birlikte her 4 kadından birinde miyom olduğu ortaya çıkarılmıştır.  Bu bakımdan kadınların en çok yaşadığı rahatsızlıklar arasında bulunan miyomlar için uygun bir tedavi ve kontrol sürecinin sürdürülmesi gerekecektir. Böylece yaşanan sorunların uygun bir şekilde giderilmesi ve kişilerin bu konuda destek elde ederek hamile kalabilmesi söz konusu olabilir.

Miyom Tedavisi Var Mı?

Türkiye genelinde pek çok farklı merkez kadınların bu zorlu sürecine gerekli desteği sağlayabilecek kapasitedir.  Bu açıdan miyom sorunu olan kadınların, iyi bir merkezden destek alması önemlidir.

Miyomların Nedeni Nedir?

Miyomlara yönelik yapılan araştırmalarda özellikle miyomların ortaya çıkmasında genetik etkenlerin oldukça etkili olduğu belirtilir.  Özellikle üreme çağına gelen bayanlarda yüzde 25 oranına kadar yüksek bir risk taşıyan miyomlar özellikle üreme yeteneği üzerine ciddi olumsuz etkiler yapmaktadır.  Bu nedenle de miyom oluşması halinde kadınların hamile kalması ve sorunsuz bir hamilelik süreci sürdürmesi noktasında olumsuz etki edebilmektedir. Üreme fonksiyonlarının bozulması, çok fazla kanama yaşanması, kansızlık yaşanması, sürekli gebelik kayıpları, erken dönem bebek kayıpları miyomun yol açtığı en büyük sorunlar arasında yer almaktadır.  Bu nedenle de bu tip sorunların yaşanmaması adına miyomların tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Kadınların miyom tedavisi olduktan sonra hamilelik seçeneğini değerlendirmesi, bu konuda çok daha uygun bir sonuç olacaktır. Bu nedenle miyom noktasında belirtilen detaylara dikkat ederek özellikle hamilelik öncesinde genel bir kontrol talebinde bulunabilirsiniz.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir