Kanser gibi çok ağır hastalıklar geçiren ve tüm bu hastalıklar sonucunda ağır ilaçlar kullanmak zorunda kalan kişilerin çocuk sahibi olma ihtimali oldukça düşüktür. Kullanılan ilaçlar kişilerin doğurganlığını doğrudan etkilediğinden dolayı bu tür durumlar sonrasında çocuk sahibi olunması pek beklenen durum değildir. Fakat tüp bebek tedavisine düşünen çiftler için özellikle bu tür rahatsızlıklar öncesinde dondurma yöntemi önerilmektedir. Ağır hastalık geçiren ve tedavi olmayı düşünen kişilerin bu tedavi öncesinde yaptıracağı dondurma işlemi kanser sonrasında hamileliğin oluşumunda da etkili olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Dondurma

Tüp bebek tedavisinde dondurma yönteminde başarı oranları oldukça yüksektir. Bu bakımdan kişiler tedavisi sonrasındaki çocuk sahibi olma isteklerini de dondurma yöntemi ile karşılama şansına sahiptir. Fakat özellikle dondurma yöntemi tüm merkezler tarafından desteklenen bir işlem olmadığından dolayı bu alanda hizmet verecek merkezlerin tercih edilmesi de önemli hale gelmektedir. Yumurtaların dondurulması, uygun bir şekilde saklanması ve istenildiği zaman kişilerin tüp bebek tedavisi ile hamile kalabilmesi merkezin yeterliliğine bağlı olmaktadır.

Yumurtalıkların dondurulduktan sonra uygun şartlarda saklanarak hiçbir şekilde zarar görmemesi gerekir. Böylece ilerleyen yıllarda kişiler sağlığına kavuştuktan sonra bebek sahibi olma şansı elde edebilmektedir. Türkiye genelinde pek çok farklı merkez dondurma imkanı sunduğu gibi kişiler tüp bebek tedavisi ve dondurma yöntemleri konusunda başarılı merkezlerden destek alabilmektedir. Sağlanacak olan destek, kişilerin çok ağır hastalıklar sonrasında dahi hamile olabilmesini ve çocuk sahibi olmasını sağlayacağından dolayı oldukça önemlidir. Kanser sonrasında çocuk sahibi olmak pek çok kişi için büyük bir soru işareti olsa da dondurma yöntemi gibi alternatif yöntemler sayesinde bu konuda yüksek başarılardan söz edilebilmektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir