Kanser Tedavisi Gören Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmaları Mümkün Müdür?

Kanser tedavisi gören erkeklerin çocuk sahibi olmaları adına mutlaka uzman desteği alması gerekir. Özellikle kanser tedavisi başlamadan önce uygulanacak yöntemler ile birlikte ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olabilmesi mümkün olabilir.

Sperm Saklama

Tüp bebek yöntemlerinde spermler ile yumurtalıkların bir araya getirilmesi hamilelik için yeterli olabildiği gibi kanser tedavisi öncesinde sperm örneği vererek saklama yöntemi tercih eden erkekler, kanser tedavisi ya da daha farklı sağlık sorunları yaşasa dahi baba olma şansına sahip olur. Bu bakımdan uzmandan alınacak destekler ile birlikte kişiler bu konudaki sorunları ortadan kaldırabilir.

Sperm saklamanın yanı sıra kanser tedavisi sonrasında doğal yollarla da çocuk sahibi olmak mümkündür. Fakat bu durumda ihtimaller çok düşüktür ve genelde tüm denemeler olumsuzlukla sonuçlanır. Özellikle ağır geçirilen bir rahatsızlık, kişilerin üreme fonksiyonlarına doğrudan etki yapacağından dolayı kişilerin bu tür durumlarda risk almaması ve saklama yöntemini tercih etmesi gerekir.

Kanser Tedavisi Sonrasında Hamilelik İçin İdeal Süre Ne?

Kanser tedavisi olan bir kişi için doktor kontrolü çok önemlidir. Yapılacak kontroller sonrasında uzman tarafından gerekli bilgi sağlanacaktır. Fakat genelde 1-2 yıllık bir bekleme süresi öngörülür.

Kanser baba olmaya engel olmadığı gibi uzmanlardan alınacak destekler ve uygun tedavi yöntemleri ile birlikte kişi hem yaşamına devam edebilir hem de baba olma sevinci yaşayabilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir