Kanser Tedavisi Sperm Üretimini Nasıl Etkiler?

Kanser modern çağın en tehlikeli hastalıklarından bir tanesidir. Her ne kadar son dönemlerde kanser tedavisine dair önemli ölçüde yol alınmış olsa da bu yine de kanserin ne denli ciddi bir hastalık olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Peki kanser tedavisi sperm üretimini nasıl etkiler?

Kanser Tedavisi Sperm Üretimini Nasıl Etkiler?

Kanser hastalarının, tedavi süreçlerinde en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de bu tedavinin sperm üretimine olan etkisidir. Kanser tedavisi gören kişilerin spermleri, özellikle de kemoterapi sonrası doğrudan etkilenmektedir. Kemoterapinin temel mantığı, çok hızlı bir şekilde bölünen hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır. Tabi burada asıl odaklanılan ve yok edilmesi istenen hücreler, doğrudan kanser hücreleridir. Fakat kemoterapi bu hücreleri yok ederken diğer hücrelerin de yok olmasına zemin hazırlar. Örneğin saç köklerinde yer alan hücreler, bağırsak hücreleri ya da konumuzda bahsi geçen üreme hücreleri buna dahildir.

Kanser ve Tüp Bebek

Kemoterapi dışında kanser tedavilerinde bir de radyasyon terapisi görülmektedir. Bu tedavi yöntemi de sperm hücrelerini ne yazık ki ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle germ hücreleri bu tedaviden doğrudan etkilenir. Bu arada kanser tedavisi boyunca kullanılan onlarca ilaç da azospermiye sebebiyet vermektedir. Kanser tedavisi hem sperme hasar verir, hem de yeni spermin oluşma kabiliyetini engeller. Erkekler için bu konuda en makul yöntem, kanser tedavisinden hemen önce spermlerin saklanıp muhafaza edilmesidir. Bu durumda spermler dondurularak uzunca bir süre saklanabilmektedir. Doğurganlığı koruma noktasında bu yöntem ispat edilmiş ve sonuç alınmış bir yöntemdir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir