Kimler Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Araştırmalardan Yararlanabilir

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yeni nesil genetik tarama uygulaması artık tedavideki başarı şansını arttırıyor. Peki bu taramadan kimler yararlanabilmektedir?

Kimler Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Araştırmalardan Yararlanabilir

Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıranlar arasında genetik tarama testide bulunmaktadır. Anne ve baba adaylarının kromozom yapılarında herhangi bir bozukluk olmasa da anöploidi adı verilen bir kromozom eksik ya da fazla gibi bozukluklar olabiliyor. Genetik tarama testi ise bunun gibi durumlarda ve çiftlerin genetik rahatsızlıkları var ise önlem amaçlı yapılmaktadır.

Anöploidi oranı yaşın ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Özellikle 40 yaşın üstünde karşılaşma durumu daha fazladır. Genetik tarama testinin amacı ise kromozomda herhangi bir bozukluk olmasa dahi embriyoların yapılarını inceleyip, sağlıklı olanlarının seçilerek anne adayı rahmine transfer edilmesidir. Böylelikle düşük oranları azalarak, doğacak bebeğin genetik rahatsızlığı önceden tespit ediliyor. Düşük ile sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde nedenler arasında embriyodaki kromozomal bozukluklarda gelmektedir. Çünkü bozuk yapıda olan kromozomlar embriyonun rahme tutunmasını engellemektedir.

Genetik araştırmalar özellikle 35 yaş ve üzeri anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Bunun dışında ise şu gibi durumlarda da öngörülebilir;

İkinci, üçüncü denemelerde de tekrarlayan düşük öyküleri,

Birden fazla olumsuz sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde,

Anne adayının yaşının ilerlemesi durumunda genetik araştırmalar yapılmaktadır.

Preimplantasyon genetik tanı (PGT), embriyoda ele alınan kromozomlar genetik hastalık bakımından olup olmadığı incelenmektedir. Kromozomların yapısı hakkında önemli derecede bilgi veren embriyo biyopsisi ile sadece sağlıklı hücreler seçilmektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir