Kısırlık Erkek Ve Kadınlar Üzerinde Farklı Etki Yaratır Mı?

Çiftler için en büyük problemlerden birisi kısırlık. Çocuk sahibi olmadığı için merkezlere başvuru yan kişilerin incelemeler sonrasında genelde kısır olduğu ve buna bağlı olarak sorun yaşadığı ortaya çıkarılır. Kısırlık ile ilgili en önemli detaylardan birisi ise erkek ve kadınların bu duruma farklı tepki göstermesi ve sorunu çok farklı duygularla yaşamasıdır. Kısır olan bir kişinin genel tepkisi, ilişki içerisinde kendini suçlu ve kusurlu görmesidir.

Kadınlarda Kısırlık Tepkileri

Kısır olduğunu öğrenen bir kadının tepkileri çok daha açıktır. Genelde yoğun bir şekilde stres yaşanırken, kadınlar bu dönemlerde içine kapanmaktan ziyade sorunu paylaşmayı tercih eder. Ayrıca kadınların kısırlıklarıyla ilgili en önemli detay, kadınların bu durumu kabul etmesi ve tedaviye açık olmasıdır.

Erkeklerde Kısırlık Tepkileri

Kısır olan bir erkeğin tepkisi ise kadına göre çok farklıdır. Genelde çevreden uzaklaşma, durumu inkar etme, tedaviye kapalı olma en sık görülen tepkilerdir. Fakat genel olarak kısırlık problemi yaşandığında çiftlerin bu süreci birlikte atlattığı görülür. Erkeklerde inkar dönemi sonrasında uysal bir süreç başlar ve uygun bir tedavi ile birlikte sorun ortadan kaldırılabilir.

Çiftlerin kısırlık sorunu yaşaması halinde iyi bir merkezden destek alması gerekir. İyi bir tedavi ve çiftlerin tedaviye açık durumda olması, mevcut sorunların daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca başarılı bir operasyon ile birlikte çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi de söz konusu olur.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir