Kısırlık Sorunu Olan Çiftlerin Yapması Gerekenler

Toplumumuzda bazı rahatsızlıklara ve hastalıklara dair ciddi ön yargılar vardır. Kısırlık da tam olarak bunlardan biri durumundadır. Toplumumuzda kısırlık son derece utanılan saklanılan, eksiklik duygusu uyandıran bir hastalıktır. Bu yüzden de birçok erkek kısır olduğu konusunda bilgi vermekten uzaktır. Hatta gurur yapıp bu konuda doktora bile giderken zorlanırlar. Oysa kısırlık çok doğal çok olağan bir rahatsızlıktır. Ayrıca cinsellikle doğrudan ilişkili değildir, bir erkek cinsel aktivitesini sağlıklı bir şekilde sürdürdüğü halde, kısır olabilir. Bu cinsel haz ya da performansla ilgili bir konu değildir.

Kısırlık Sorunu Olan Çiftlerin Yapması Gerekenler

Kısırlık günümüz teknolojisinde çözüm alternatifleri geniş bir rahatsızlığa dönüşmüştür. Kadınlar 35 yaşından sonra korunmadığı halde gebe kalamıyorsa doktorla irtibat kurmalıdır. Çiftler yakın zamanda sperm ya da yumurtalıklara etki edecek bir operasyon geçirmişse özellikle acil bir şekilde doktora başvurmalıdır. Tüpleri tıkalı olan hastalar, azoospermi erkekler, aşılama yönteminden ziyade tüp bebek tedavisini tercih etmelidirler. Bu süreçte yapılan testler hem kadına hem de erkeğe yöneliktir ve benzer zamanlarda uygulanır. Erkek için sperm testleri yapılır, kadının kan ve hormon testleri yapılır. Kadına ait tüplerde bir tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilir. HSG adı verilen yöntemle bu durum saptanır.

Tüp Bebek Kaç Defa Tekrarlanır?

Çiftler tüp bebek tedavisinin başarısızlığa rağmen 3 defa tekrar edilebilir bir şey olduğunu unutmamalıdır. Bu 3 deneme de başarısız oluyorsa genellikle daha sonraki tedavi süreçlerinde farklı yöntemler tercih edilmektedir. Sigara ve alkolden uzak durmak, spor yapmak ve dar kıyafetler giymemek erkek tipi kısırlıkta dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

novafertil

4 thoughts on “Kısırlık Sorunu Olan Çiftlerin Yapması Gerekenler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir