mikro-enjeksiyon-nedir

Çocuk isteği ile  merkezlere başvuran kişilere başlangıç itibariyle belli bir program uygulanır. Bu programda kısırlık için etken olan sebepler belirlenir ve sonrasında bu etkenlerin etkisinin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Kısırlık tedavisinin ilk aşamasında, kısırlık belirtileri üzerinden kısırlık sebepleri belirlenmeye çalışılır. Hamilelik testi gibi net bir sonuç veren kısırlık testi olmadığından dolayı çiftler için kapsamlı bir analiz yapılmalıdır. Sonrasında ise etkenlere göre analizler, tahliller ve testler yapılabilir. Bu aşamaların ardından ise kısırlığa etken olan sebep belirlenerek bu sebebe yönelik bir tedavi geliştirilir.

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık tedavisinin aşamaları farklı olduğundan dolayı kısır olan kişinin belirlenmesinin ardından buna göre bir süreç izlenir.

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar (polikistik over, azalmış over), tüplerdeki tıkanıklıklar, ileri yaş ve psikolojik etkenler kısırlığın oluşmasına neden olabilir. Bu konuda kadınlar için kapsamlı bir analiz yapılması gerekir. Analiz sonrasında ise elde edilen sonuçlara göre kadının kısır olduğu kanısına varılabilir.  Kadınlarda sebebe göre farklı tedaviler uygulanmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Spermlerin istenen seviyede, canlılıkta olmaması kısırlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Sertleşme ya da geriye doğru boşalma gibi durumlara yönelik erkeklerde kısırlık tedavisi başlatılabilir.

Çiftlerde sorunların belirlenmesinin ardından tedavi başlatılır. Eğer tedaviler çözüm olmazsa, tüp bebek yöntemi gibi alternatiflerinin değerlendirilmesi gerekebilir. Bu aşamada ise özellikle merkezin tıbbi açıdan yeterliliği önemlidir. Yanlış teşhis ya da kısırlık sebebinin bulunmaması, sürecin zorlu geçmesine eden olur.

novafertil

2 thoughts on “Kısırlık Tedavisi Aşamaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir