Kısırlıkta Tek Çözüm Tüp Bebek Tedavisi midir?

Yardımcı üreme yöntemlerinden biri olan tüp bebek günümüz koşullarında oldukça ilerlemiş ve başarı şansı yüksek olan bir tedavi yöntemidir. Peki kısırlık sorununda tek çözüm ve ilk yapılması gereken tüp bebek tedavisi midir?

Kısırlıkta Tek Çözüm Tedavisi Tüp Bebek midir?

Tüp bebek yani IVF, 12 ay boyunca korunmasız şekilde düzenli olarak cinsel ilişkide bulunup da bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve sperm hücreleri, özel laboratuvar koşullarında döllenmeye bırakılır ve sonrasında oluşan embriyolardan en kaliteli ve sağlıklı olanı seçilerek anne adayı rahmine transfer edilir.

Çiftler normal şartlarda çocuk sahibi olamama durumunda daha fazla vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdırlar. Çünkü anne adayının yaşı ilerledikçe tedavi başarı oranı da düşer.

Kısırlığa tek çözüm tüp bebek tedavisi değildir. Bu sorunla karşılaşan çiftler doktora başvurduklarında ilk olarak muayeneden geçer. Kısırlık sorunu tespit edildiği takdirde ilk aşılama yöntemine başvurulur. Eğer çiftin durumu aşılama yöntemine uygun ise ilk bu yöntem denenir. Şayet farklı sorun var ya da aşılama yöntemi tutmadıysa sonrasından tüp bebek tedavisi sürecine gidilir.

Aşılama Yöntemi

Aşılama tedavisi tüp bebek tedavisine nazaran daha basit, pratik ve maddi açıdan daha düşüktür. Bu yöntemde baba adayından sperm hücreleri alınır ve anne adayı rahmine bırakılır. Bu işlem gelişmiş enjektör yardımı ile gerçekleşir. Fakat tüp bebek başarı şansı aşılama yöntemine göre daha fazladır.

novafertil

1 thought on “Kısırlıkta Tek Çözüm Tüp Bebek Tedavisi midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir